Deneyim odaklı hediyeler için online platform: Bodo

Dijital dünyanın hayatlarımızda daha fazla yer edinmesiyle hediye kavramı da ilginçleşmeye ve alıştığımız kalıpların dışına çıkmaya başladı. Bu kapsamda birçoğumuzun etrafında duymaya başladığı bir girişim var; Bodo. 
Deneyim odaklı hediyeler için online platform: Bodo

Özel günlerde, yılbaşı, sevgililer günü gibi dönemlerde hemen hemen her birimizin yaptığı bir eylem hediye alıp vermek. Tanıdıklarımıza, ailemize, arkadaşlarımıza ve bazen çok da iyi tanımadığımız kişilere bile türlü türlü hediyeler seçmek durumunda kalıyor; kimi zaman kalıpların dışına çıkmakta zorlanıyoruz. Aslında dijital dünyanın hayatlarımızda daha fazla yer edinmesiyle hediye kavramı da ilginçleşmeye ve alıştığımız kalıpların dışına çıkmaya başladı. Bu kapsamda birçoğumuzun etrafında duymaya başladığı bir girişim var; Bodo

Deneyim ürünleri mağazası ne demek?

Bodo, bir "deneyim ürünleri mağazası". Bunu biraz açmakta fayda var. Diyelim ki uzun süredir gitmeyi planladığınız, ancak bir türlü fırsat bulamadığınız bir yoga dersi var veya arkadaşlarınızla birlikte toplanıp yamaç paraşütü yapmak istiyor ve bu planı sürekli ertelemek zorunda kalıyorsunuz. Bunu bilen arkadaşlarınız Bodo'nun web sitesine giriyor ve uzun süredir ertelediğiniz o yoga dersini size hediye ediyor. Belki de hep birlikte bir hafta sonu yamaç paraşütüne gitmeniz için size de Bodo'dan hediye gönderiyorlar. Denemek istediklerinizi veya sürekli ertelediklerinizi size sunması, hiç aklınızda olmayan bir şeyi denemenize yardımcı olması Bodo'yu bir "deneyim ürünleri mağazası" yapıyor.

Bodo'da romantik hediyelerden ekstrem aktivitelere, uçuş simülatöründen sanat kursuna kadar birçok hediye seçeneği mevcut. Bodo aslında klişe ve sıkıcı hediyeler yerine heyecan veren ve hediye edildiğinde insanları şaşırtıp etkileyen hediye seçenekleri sunmayı odağına alıyor. 

Bodo'da hediye süreci 

Bodo'nun nasıl çalıştığından da bahsedelim. Sitedeki hediye kataloğundan en az 1 en fazla 5 adet deneyim hediyesi seçip kutuya ekleyebiliyorsunuz. Özel tasarım hediye kutularını veya elektronik hediye kartını tercih edebiliyor; ikinci seçenekte bir tebrik notu ekleyebiliyorsunuz. Hediye etmek için tek deneyim seçilecekse onun fiyatı ödeniyor. Birden fazla deneyim seçilirse aralarından fiyatı en yüksek olan için ödeme yapılıyor. Hediyenin verildiği kişi en yüksek fiyatlı deneyimden farklı bir deneyimi seçip kullanmak isterse, en yüksek fiyatlı deneyim ile arasındaki farkı, siteden başka bir deneyim almak için kullanabiliyor. Kişi, bodo.com adresine girip deneyim kartını aktive edip kullanabiliyor ve dilerse hediye değişimi de yapabiliyor.

Deneyimlerin kullanım süresi 9 ay

Deneyimlerin kullanım süresi 9 ay, yani hediyeyi aldıktan sonra 9 ay içinde dilediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz. Tüm rezervasyon kısmı da Bodo tarafından hallediliyor ve müşteriler deneyime gittikten sonra bir memnuniyet araması gerçekleştiriliyor. Buna göre müşterilerden oy vermeleri isteniyor ve bununla da kullanıcı deneyimini ölçmek ve hizmet seviyesini en üst düzeyde tutmak isteniyor.

Bodo, 2009 yılında Ukrayna’da, Vitaliy Drozd tarafından hayata geçirildi. Drozd, şirketin adını seçerken hem kısa hem Latin hem Kiril alfabesine uygun seçmek istedi; bunun için sadece klavye düzeninde, harflerin rastgele kombinasyonu yöntemiyle adlandırmayı seçti ve Bodo adı böyle ortaya çıktı. Bodo, Türkiye’de ise 18 Aralık 2020’de hayata geçti. İlk başta 2 kişi ile hizmet veren platform, bugün 2 ülkede toplam 220 kişilik ekiple hizmet veriyor. Türkiye’de ise Ülke Müdürü Emre Yasak liderliğinde toplam 4 kişilik bir ekibe, Kiev’den yaklaşık 30 kişilik bir ekip destek veriyor.

Hediyelerin ortalama tutarı: 350 TL

Boda'da bugüne kadar toplamda hem yurt dışında hem de Türkiye’de, 1 milyondan fazla  kişi deneyimleri ziyaret etti. Platformda alınan hediyelerin ortalama tutarı ise 350 TL. Türkiye’de, bodo.com’da toplamda 40’a yakın partnerle 270’den fazla deneyim hediyesi seçeneği sunuluyor. 

Bugüne kadar herhangi bir yatırım almayan Bodo, sundukları deneyimleri hizmet olarak veren partner firmalardan aldığı ücretlerle gelir elde ediyor. Kullanıcılardan herhangi bir komisyon ya da ek ücret talep edilmiyor. Fiyatlar ise hizmeti sunan partner firmaların kendi fiyatları ile tamamen aynı. Şirket, yurt dışında olduğu gibi Türkiye'de de daha popüler hale gelmek istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.