Adidas, sattığı NFT'lerden 22 milyon dolardan fazla kazandı

Adidas'ın NFT'leri 17 Aralık'ta satışa çıktı. Şirketin NFT'lerinin 30 bininin tamamı satışa çıktıktan birkaç saat sonra tükendi.
Adidas, sattığı NFT'lerden 22 milyon dolardan fazla kazandı

Son yılın en popüler kavramlarından biri haline dönüşen NFT, yani Non-Fungible Token, değişimi mümkün olmayan para ya da çip olarak açıklanabilir. Özel bir kriptografik token türü olan NFT, kopyalanamaz ve türünün tek örneği olduğu için kendi türünden başka bir token ile takası yapılamıyor. Bu da NFT'leri "biricik" hale getiriyor.

Son dönemde NFT'ler artık hayatın her alanında karşımıza çıkmaya başladı. Adidas da hem NFT hem de metaverse konusunda geçtiğimiz günlerde adım atan şirketlerden biri, zira bu kapsamda Adidas'ın yeni NFT ortaklıklarıyla metaverse dünyasına atıldığı haberini geçtiğimiz günlerde size aktarmıştık. Adidas, Bored Ape Yacht ClubPUNKS Comic ve gmoney olmak üzere üç önemli NFT oyuncusuyla bir araya gelerek metaverse dünyasına adım attı. Şirket bu kapsamda "Into the Metaverse" adlı bir NFT serisi başlattı. 

Adidas NFT'lerinin alıcıları dijital ve fiziksel Adidas ürünlerine ve deneyimlerine erişebilecekti. İlk başta, fiziksel ürünler arasında eşofman, üzerinde blockchain adresi olan bir kapüşonlu sweatshirt ve turuncu bir bere yer alacağı belirtilmişti. Adidas'ın NFT'leri 17 Aralık'ta satışa çıktı. Şirketin NFT'lerinin 30 bininin tamamı satışa çıktıktan birkaç saat sonra tükendi.

Her NFT'nin maliyeti 0,2 ETH'du ve şirket 29 bin 620 NFT sattı. Bu da şirketin satışlardan 22 milyon dolardan fazla kazandığı anlamına geliyor, ancak bu noktada ETH'nin fiyatında sürekli bir dalgalanma olduğunu ve bu meblağın ortalama bir meblağ olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. 

Adidas, NFT'lerin satışı sırasında bir sorunla da karşılaştı. Erken erişim sırasında Bored Ape Yacht Club sahipleri, NFT'leri alırken bazı sıkıntılar yaşadı ve Adidas bu süreçte yaşanan kayıpların karşılanacağını belirtti. 

Adidas'ın NFT ve metaverse konusunda atacağı adımlar bununla mı sınırlı kalacak, henüz belli değil. Fakat şirketin web sitesinde "bu daha başlangıç" şeklinde bir cümle yer alıyor. Bu da spor markası devinin NFT'lerle işinin henüz bitmediğini kanıtlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.