Dikey tarım girişimi Infarm, D serisi yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı

Berlin merkezli dikey tarım girişimi Infarm'ın yeni yatırım turuna Qatar Investment Authority (QIA) dahil olmak üzere mevcut ve yeni yatırımcılar katıldı. 
Dikey tarım girişimi Infarm, D serisi yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı

Geçen haftalarda globalde öne çıkan agritech girişimleri ile ilgili detaylı bir yazı yayınlamıştık. 2050'de 2 milyar kişinin bu durumla mücadele edeceği söylendiğini belirtmiş, gıda üretiminin yüzde 70 oranında artırılması gerektiğini söylemiştik. Bunun da yolunun tarımsal Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesinden geçtiğini kaydetmiştik.

Bugün edindiğimiz bilgilere bu alanda yeni bir gelişme meydana geldi. Berlin merkezli dikey tarım girişimi Infarm, D serisi yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı. Tura Qatar Investment Authority dahil olmak üzere mevcut ve yeni yatırımcılar katıldı. 

Değeri 1 milyar doları geçen şirket, yeni gelen yatırımı yeni pazarlara girmek için kullanacak. Şirketin ana hedefi Asya Pasifik ve Orta Doğu ülkeleri... Infarm, bu doğrultuda 20 ülkede 100 çiftlik kurmayı hedefliyor. Infarm'ın kurucu ortağı ve CEO'su Erez Galonska, "Infarm teknolojisi sürdürülebilir gıda ve küresel iklim krizi karşında bir çözüm. Yeni yatırım yakın gelecekte herkese uygun fiyatlı gıda ürünleri sunma hedefimize ulaşma yolunda bir başka adım" diyerek şirkete gelen yeni yatırımın neden önemili olduğunu söylüyor. 

Dünya çapında 11 ülkede1000 kişilik çalışanıyla faaliyet gösteren şirket, 2013 yılında Osnat Michaeli, Erez Galonska ve Guy Galonska tarafından kuruldu. Şirket yetkilileri, Infarm'ın artık aylık 500 binden fazla bitkiyi geleneksel çiftçilik ve tedarik zincirlerinden çok daha sürdürülebilir bir şekilde hasat ettiğini belirtiyor. Şu anda ürettiği 75'ten fazla farklı bitki, yeşil yapraklı sebze üreten girişim, önümüzdeki yıl portföyünü mantar, çeri domates, bezelye ve çilek gibi 40 yeni ürün ekleyecek.

Infarm geçen yıl, Ar-Ge ve işe alma gibi alanlarda kullanacağı C Serisi yatırım turunda 170 milyon dolar yatırım almış, 200 milyon dolarlık bir turun ilk kapanışını temsil eden 170 milyon dolarlık yatırım, LGT Lightstone tarafından yönetilmişti. Infarm'ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarını 300 milyon dolara ulaşmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.