Serkan Çelik: "Türkiye'nin fintech teknolojisi ihraç etmesi gerekiyor"

5G sonrası teknolojinin hızla gelişeceğine savunan Serkan Çelik, ödemeler sistemlerinin bundan bağımsız olmadığını belirtti.
Serkan Çelik:

Yılın son Webrazzi konferansı olan Webrazzi Fintech 2021, Wyndham Grand İstanbul Levent'te bugün gerçekleşiyor. Etkinliğin ikinci kısmı Paynet CEO'su Serkan Çelik'in "İşletmeler ödeme kuruluşlarından hangi hizmetleri bekliyor ve istiyor?" başlıklı sunumuyla başladı.

Çelik, işletmelerin en ciddi sıkıntısının finansmana hızlı ve kolay erişmenin zorluğu olduğunu belirtti. Finansmana erişimin ikiye ayrıldığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Finansmana erişim iki kademede yapılıyor. Birincisi üye işyeri ikincisi ise son kullanıcının finansman ihtiyacı. Şirketimizin uzmanlık alanı B2B ve B2C coğrafyası. Burada üye iş yerlerinin finansmanın çözümü esasen son kullanıcının sorununu çözmekten geçiyor. Bu yüzden son kullanıcıya yeni avantajlar ve ödeme koşulları sunma ihtiyacı sunmak. Üye işyerleri bizden hizmet almasının amacı rekabet avantajı sağlamak."

Bir işletme açısından birbirinden farklı çözümlerin ulaşılabilir olmasının önemli olduğuna değindi. Serkan Çelik, hem üye işyeri hem de son kullanıcı için tüm finansal çözümlere tek bir yerden ulaşmasının önemini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: "Bunu yaparken her bir üye işyerinin farklı iş modeli ve bu anlamda farklı ihtiyaçları olduğunu biliyor olmamız gerekiyor. Paynet olarak müşterilerimizin iş modelini ve ihtiyacını anlayarak onlara özel çözümler geliştiriyoruz. Önemli olan farklı farklı çözümleri tek bir platform üzerinden sunabilmek. Bizim yapmaya çalıştığımız şey bu."

Fintech'lerin hiçbirisinin uçtan uca finansal ödeme deneyimi üretecek pozisyonda olmadığını söyleyerek Çelik, bunun fintech'lerin birbiri arasında ya da diğer yazılım ve finans kurumlarıyla iş ortakları geliştirdiğini belirtti. Paynet'in bu yüzden farklı yazılım ve fintech şirketleriyle işbirliği yaptıklarını kaydediyor. Bu sayede müşterilerin ihtiyaçlarına çözüm sunduklarının altını çizdi. 

Bir taraftan müşterinin rekabet avantajını önemsediğini vurgulayan Serkan Çelik, buna paralel olarak en yeni teknolojiyle donatılmış en iyi çözümlerle kullanmak istediğini söyledi. 5G sonrası teknolojinin hızla gelişeceğine savunan Çelik, ödemeler sistemlerinin bundan bağımsız olmadığını belirtti ve ekledi: "Fintech'lerin en önemli görevi bu değişime liderlik etmek." Çelik, Türkiye'nin fintech teknoloji ihraç etmesi gerektiğini söyleyerek bu pazarının zor ama eğitici bir pazar olduğunu kaydetti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.