Toyota, sürücülere sağladığı uzaktan çalıştırma sistemini abonelik ücreti olarak talep edecek

Remote Connect aboneliği olarak adlandırılan sistem, 2018 ve sonraki model Toyota araçları kapsayacak. Sistemin abonelik bedeli aylık 8 dolar olacak. Yıllık rakamı ise 80 dolar.
Toyota, sürücülere sağladığı uzaktan çalıştırma sistemini abonelik ücreti olarak talep edecek

Otomobil abonelik hizmeti sunmak sektörde oldukça tartışmalı bir konu. Üç yıl önce BMW, Audi ve Mercedes-Benz gibi otomobil markaları otomobil abonelik hizmeti sunmaya başlayacaklarını açıklamıştı. Bu yılın başında 2 bin doları bulan abonelik hizmeti modeli markalar tarafından teker teker sonlandırılmaya başlanmıştı. 

Otomobil devi Toyota, abonelik modeline farklı bir açıdan yaklaştı. Uzaktan çalıştırma yani anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemini belli bir ücret karşılığında sağlayacağı açıkladı. Remote Connect aboneliği olarak adlandırılan sistem, 2018 ve sonraki model Toyota araçları kapsayacak. Sürücüler tarafından nasıl karşılanacağı merak edilen sistemin abonelik bedeli aylık 8 dolar olacak. Yıllık rakamı ise 80 dolar.

Audio Plus ile donatılmış araçlar 3 yıla kadar deneme paketine sahip. Premium Audio özelliğine sahip araçlarda ise bu mühlet 10 yıla kadar çıkacak. Bu süreyi dolduranlar, bu özelliği kullanmaya devam etmek için abonelik sistemine girmesi istenecek. Remote Connect ve mevcut Connected Services ile donatılmış araçlar, Android veya Apple akıllı telefonlarındaki Toyota uygulaması aracılığıyla motoru çalıştırılıyor. 

Aslına bakılırsa otomobil elektroniğinde yapılan yeni teknolojik gelişmeler yaygınlaşıyor. Konfor sistemleri  olarak adlandırılan sistemlerin amacı sürücüye minimum eforla daha fazla fonksiyon sunmak. Uzaktan çalıştırma sistemi de bunu pasif giriş teknolojisi birçok fonksiyonu anahtar kullanmadan yerine getiriyor. Sürücülere pasif olarak aracın kapılarını açma, kilitleme ve motoru çalıştırma kolaylığı sunuyor.

Şirket, geçen günlerde 2021 karını 2,8 trilyon yen seviyesine çıkardığını açıkladı. Global çip arzındaki sıkıntı nedeniyle yılın tamamı için araç satış hedefini 10,55 milyon adetten 10,29 milyona indirmiş olmasına rağmen bu rakamlara ulaşmayı başardı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.