Yapay zeka destekli sesli asistan Suki, 55 milyon dolar yatırım aldı

Yeni yatırımla Suki'nin toplam yatırım miktarı 95 milyon dolar oldu. Şirket, yatırımı kullanıcı tabanını genişletmek için kullanacak.
Yapay zeka destekli sesli asistan Suki, 55 milyon dolar yatırım aldı

Sağlık sektöründe dijitalleşme, manuel olarak işleyen süreçlerin ortadan kaldırıldı. İşlemlerin otomasyon sistemleri ile yapılıp yönetildiği akıllı, kağıt kullanılmayan bir ekosisteme dönüştürdü. Bu değişim ve dönüşüm içinde yapay zeka uygulamaları hem yönetimsel hem de klinik süreçlerde adapte oldu. 

Bugün edindiğimiz bilgilere göre yapay zeka destekli sesli komut sistemi Suki, March Capital liderliğinde 55 milyon dolar yatırım aldı. Tura Philips Ventures, önceki yatırımcıları arasında yer alan Venrock, Flare Capital ve inHealth Ventures'ın katıldı. Yeni yatırımla şirketin toplam yatırım miktarı 95 milyon dolar oldu. Yatırım, kullanıcı tabanını genişletmek ve Suki Asistan ve Suki Konuşma Platformu isimli iki ürününü geliştirmede kullanılacak.

Suki CEO'su Punit Soni, "Sağlıkta, dokümantasyon ve idari yükün neden olduğu neden olduğu zorlukları engelleme tarafında dönüm noktasındayız. Aldığımız bu yatırım, bunu daha büyük ölçekte ele almamızı sağlayacak" diye konuşarak yeni gelen yatırımın önemini vurguladı. 

Punit Soni 2017'de kurulan Suki, sağlık çalışanların evrak işlerinde yardımcı olmak için tasarlandı. Amacı idari görevleri kolaylaştırmak. Şirket, konuşma platformu için API (Uygulama Programlama Arayüzü) geliştirdi. Bu teknoloji hastaların sağlık kaydını yani EHR'sinde bilgi bulmak için de kullanılıyor.

Elbette Suki,sektörde tek başına faaliyet gösteren ve yatırımcıların dikkatini çeken tek girişim değil. Geçtiğimiz Kasım ayında Notable 100 milyon dolar ve Kaliforniya merkezli Robin Healthcare'e 2019'da 11,5 milyon dolar yatırım almıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.