iyzico, Black Friday dönemini kapsayan online alışveriş istatistikleri açıkladı

iyzico'nun verilerine göre 2020 yılında oranla işlem hacminde yüzde 38, işlem adedinde ise yüzde 22 oranında artış yaşandı
iyzico, Black Friday dönemini kapsayan online alışveriş istatistikleri açıkladı

İnternetten alışveriş deneyimini hem alıcılar hem de satıcılar için kolaylaştıran ödeme çözümleri sunan iyzico, ülkemizde farklı isimlerle de adlandırılan Black Friday dönemini kapsayan online alışveriş istatistikleri açıkladı. iyzico tarafından aktarılan bilgilere göre işlem hacmi, işlem adedi ve ortalama sepet tutarında bir önceki yıla oranla ciddi bir artış yaşandı.

iyzico'nun verilerine göre 2020 yılında oranla işlem hacminde yüzde 38, işlem adedinde ise yüzde 22 oranında artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl 259 TL olan ortalama sepet tutarı 2021 yılında 294 TL'ye ulaştı. Kredi kartı işlem sayısında yüzde 12, banka kartlarında ise yüzde 43 oranında artış yaşandı. Alışverişlerin yüzde 76'sı kredi kartı, yüzde 24'ü ise banka kartları ile gerçekleşti.

İşlem hacimleri açısından baktığımızda ise 2020 yılına göre kredi kartında yüzde 32, debit kartlarda yüzde 64 artış görüyoruz. Geçtiğimiz yılın Black Friday döneminde olduğu gibi bu sene de kadınlar erkeklere göre yüzde 67 daha fazla işlem adedine ve yüzde 46 daha fazla işlem hacmine sahip oldular.

Fakat erkeklerin işlem adedinde geçen yıla göre yüzde 49 artış yaşandığını da belirtelim. Kadınların işlem adedi artışı ise yüzde 12. Kadınların ortalama sepet tutarı geçen yıla göre 18, erkeklerin yüzde 17 oranında arttı. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında tek çekim işlemlerde önemli bir artış yaşandı.

iyzico'nun verilerine göre 2021 yılında bir önceki yıla oranla tek çekimde yüzde 55 artış yaşandı. 2020 yılında yüzde 72 olan erkeklerin kredi kartı kullanım oranı bu yıl yüzde 66'ya düştü. Kadınlarda ise bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 72, bu yıl ise yüzde 68 seviyelerinde. Hem erkekler hem de kadınlar için banka kartı kullanımında bir artış görünüyor.

2021 yılında harcamaların yüzde 18'i mobil ve yüzde 82’si ise masaüstünden gerçekleşti. Alışverişlerde web üzerinden yapılan harcamalar daha yüksek olmakla birlikte mobil kanallardan yapılan harcamalarda hem kadınlar hem erkekler nezdinde artış gözlendi.

Mobil cihazlardan alışveriş oranının en yüksek olduğu iller ise sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir. Marmara Bölgesi yüzde 49 artış ile en çok harcama yapılan bölge oldu. En düşük harcamaysa Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşti. Toplamda en çok alışveriş yapılan yerler ise sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.