Qatalog: İş akışında kullandığınız Slack, Jira ve GitHub gibi araçları tek bir alanda topluyor

Qatalog tüm araçlarınızı tek bir yerde toplayarak uygulamalar ve araçlar arası geçiş yapma sürecini ortadan kaldırıyor. 
Qatalog: İş akışında kullandığınız Slack, Jira ve GitHub gibi araçları tek bir alanda topluyor

Özellikle pandemi ile birlikte hibrit çalışma modellerinin yükseliş göstermesi ve uzaktan çalışan ekiplerin artması, proje yönetimi ve ortak çalışma araçlarının da artmasına yol açtı. Hali hazırda Trello, Jira veya Confluence gibi Atlassian ürünleri kullanan ya da Monday, Asana, Slack gibi ürünleri tercih eden ekipler, çalışmak için kullanılan araç yoğunluğunda kendini kaybetmek üzere. 

Buna bir çözüm getirmek isteyen yerli ve yabancı geliştiriciler ise kolları sıvadı. Product Hunt'ta lansman yapan Qatalog da bunlardan biri. 2019 yılında Tariq Rauf tarafından kurulan Qatalog, tüm araçlarınızı tek bir yerde toplayarak uygulamalar ve araçlar arası geçiş yapma sürecini ortadan kaldırıyor. Bu arada belirtelim şimdiye kadar 18.5 milyon dolar yatırım alan Qatalog, 33 kişilik bir ekibe sahip.

Qatalog'a giriş yaparken, aracı ne amaçla kullanacağınız soruluyor. Qatalog'u yalnızca kendi işleriniz için, ekibinizi organize etmek ya da şirketinizdeki iş akışını düzenlemek için kullanabiliyorsunuz. Girişimin arayüzü bu 3 farklı amaca göre özelleştirilebiliyor. Ardından kişisel bilgilerinizi, ekibinizi ve ekipteki rolünüzü yazarak bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. Son aşamada ise kullandığınız ürünleri Qatalog'a entegre etmek kalıyor. 

Qatalog'a ekleyebileceğiniz ürünler arasında Asana, BitBucket, Box, Shortcut, Confluence, Dropbox, Figma, Github, GitLab, Google Drive, Google Calender, Hubspot, Microsoft Teams, Microsoft Calender, Notion, Salesforce, Slack, Trello ve Zoom yer alıyor. Kullandığınız araçları Qatalog'a ekledikten sonra kişiselleştirilmiş bir ana sayfaya kavuşuyorsunuz. 

Tüm araçları tek bir yerde toplamanın avantajlarından biri de; aradığınız dosyaları kolayca bulabilmek. Kendi deneyimlerime dayanarak; Google Workspace, Jira ve Slack'in bir arada kullanıldığı iş akışlarında, paylaşılan dosyaların sıklıkla gözden kaybolduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle aynı dosyayı defalarca paylaşmanız gerekebiliyor. Qatalog ise bu durumu ortadan kaldırmayı hedefliyor. 

Aracın sağladığı entegrasyonların yanı sıra sunduğu özellikler de dikkat çekiyor. Burada benim için ilgi çeken özelliklerinden ilki hem kişisel olarak hem de ekip olarak hedef belirleyebilmek. Birden fazla alanda hizmet veren bağımsız çalışanlar için bu hedefleri belirlemek, verimliliği artırabilir. Ayrıca hedeflerin göz önünde olması da işleri önceliklendirmek konusunda kişilere destek olabilir. 

Aynı konuyu ekip kurgusunda da değerlendirebiliriz. Örneğin, KPIları excel tablolarında ya da CRM araçlarında tutmak yerine ekibin çalıştığı alanda bulundurmak, ekibin hedefe daha fazla odaklanmasını sağlayabilir. Bunun ötesinde tüm araçlardaki ilerlemeyi tek bir alanda görmek, ekip yöneticileri için iş takibini kolaylaştırırken, yöneticilerin tüm proje detaylarına tek seferde hakim olmasını sağlayacaktır. 

Benim ilgimi çeken bir diğer özellik ise iş akışı oluşturma özelliği oldu. Genellikle Confluence, Asana ya da Google Dokümanları üzerinde paylaşılan iş akışları, Qatalog ile daha görünür hale geliyor. Başlangıçta vaktinizin belli bir kısmını ayırarak oluşturacağınız iş akışlarının, uzun vadede size daha fazla zaman kazandıracağını söyleyebilirim. 

Son olarak Qatalog'un abonelik ücretlerinden bahsedelim. Qatalog'un ücretsiz paketi 10 kişiye kadar kullanmanıza müsade ediyor. Bu pakette 10 kişilik ekipler Microsoft ve Google ile tek seferlik giriş özelliği ile birlikte 5 ürün entegrasyonundan faydalanabiliyor. Profesyonel pakette ekipler, aylık kişi başında 9 dolarlık bir ödeme ile 15 farklı ürün entegrasyonuna kavuşmuş oluyor. Girişimin Enterprise paketi ise şirketlere özel çözümler sunuyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.