Spotify, sesli kitap platformu Findaway'i satın almayı planlıyor

Dünyanın en popüler müzik streaming platformlarından Spotify, sesli kitap pazarındaki artan fırsatı görerek sesli kitap uygulaması Findaway'i satın almayı planladığını açıkladı.
Spotify, sesli kitap platformu Findaway'i satın almayı planlıyor

Dünyanın en popüler müzik streaming platformlarından Spotify, sesli kitap pazarındaki artan fırsatı görerek sesli kitap uygulaması Findaway'i satın almayı planladığını açıkladı. Ancak satın almanın bedeline dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. 

Findaway, sesli kitapları çeşitli platformlara dağıtmak ve Findaway Voices işletmesi altında sesli kitap oluşturma hizmetleri sunmak da dahil olmak üzere birden fazla iş koluna sahip. Şirketin Spotify tarafından satın alınmasıyla yazarlar anlatıcılarla eşleştirilebilecek ve bu da Spotify için yeni gelir kaynağı olacak. Findaway'in altyapısı, Spotify'ın sesli kitap kataloğunu hızlı bir şekilde ölçeklendirmesini ve tüketiciler için deneyimde yenilik yapmasını sağlarken, aynı zamanda yayıncılara ve yazarlara dünya çapındaki kitlelere ulaşmaları için yeni yollar sunacak.

Spotify'ın kendi blogunda yer alan bilgilere göre Findaway, 2027 yılına kadar hacminin 3,3 milyar dolardan 15 milyar dolara artması beklenen ve bu hızla büyüyen endüstrinin yazarlarına, yayıncılarına ve tüketicilerine hizmet eden bir platform ve tekliflerle tüm sesli kitap ekosisteminde faaliyet gösteriyor. Findaway, bağımsız yazarların hikayelerini yaratmaları ve hayata geçirmeleri için mevcut önde gelen teknoloji araçları aracılığıyla sesli kitapları herkes için ulaşabilir hale getirmek amacıyla aktif olarak çalışıyor.

Findaway, yazarların telif ücretlerini paylaşıyor ve bu da biri platformda Findaway tarafından dağıtılan bir kitap satın aldığında Spotify'ın para kazanacağı anlamına geliyor. Ayrıca, herhangi bir perakendeci gibi, insanlar platformda bir kitap satın aldığında da bir miktar gelir kesintisi de yaşanacak.

Anlaşmanın mali şartları açıklanmasa da satın almanın 2021'in dördüncü çeyreğinde kapanması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.