SPONSORLU

İşe Alım Süreçlerinde Uçtan Uca Dijitalleşmek İçin 5 Adım

Farklı niteliklere sahip istihdamlar, sürekli artan aday çalışan hacimleri, yüz yüze görüşme kısıtları ve bütçe kesintileri gibi çeşitli işe alım zorlukları, işe alımlarda dijital dönüşümü hızlandıracak!
İşe Alım Süreçlerinde Uçtan Uca Dijitalleşmek İçin 5 Adım

Günümüzde işletmelerin en büyük problemleri arasında; doğru aday veri tabanına sahip olamamak ve oldukça basite indirgenmiş başvuru süreçlerinden dolayı alakasız birçok başvuru almak yer alıyor. Bunlarla birlikte yeni problemlerle ilk defa yüzleşen işe alım profesyonellerinin tek hedefi; açık pozisyon için en doğru adayı en kısa sürede seçmek oluyor. İşe alım süreçlerinde boşa zaman harcamak, telafisi kolay olmayan önemli bir maliyet haline geldi. Bu nedenle rekabetin ve teknoloji kullanımının arttığı günümüz iş dünyasında daha etkin bir işe alım süreci tasarlamak, işletmelerin uçtan uca dijitalleşmesi için yeni motivasyonları ortaya çıkardı.

1.    En Büyük Probleminizi Tanımlayın

İşletmeler, başvuru almakta genel olarak zorluk yaşamıyor; nitelikli adayı bulmak, doğru değerlendirmek ve pozisyon için uygunluğunu ölçme ile ilgili problemler yaşıyorlar. Bu problemlerin arasında ilk akla gelenler; detaylı ve özenle hazırlanmamış özgeçmişler, alakasız başvurular, öznel değerlendirmeler gibi şirket ve pozisyona bağlı durumlar olabiliyor. Bu problemleri aşmak ya da yönetmek için dijital dönüşümün bir süreç olduğunun farkında olarak, kendi süreçlerinize göre ‘işe alım yönetiminde problemler’ listesi çıkarın.

2.    Süreçlerin Otomasyonunu Sağlayın

İşe alım süreçlerini dijitalleştirmek, hem açık pozisyonu kapatma performansını hem de aday deneyimini iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Örneğin; teknik görüşmecilerin asıl işleri dışında yoğun olarak iş görüşmesi yapması ve adayların halen çalışan kişiler olması durumunda tüm taraflar için en uygun zamanı planlamak zorlaşıyor. Tek aday için bile bu planlama zorken; yüzlerce hatta binlerce aday başvurusu geldiğinde süreci yönetmek daha da zorlaşıyor. Bu nedenle lokasyon, zaman ve insandan bağımsız güvenli bir ölçme-değerlendirme süreci tasarlamak, hem işe alım profesyonelleri hem de adaylar için büyük kolaylık sağlayacaktır.

3.    Hacimli Veriyi Yönetebilmek İçin Teknoloji Kullanın

İşe alım profesyonellerine göre, bir özgeçmişi doğru şekilde incelemek, aday ile görüşmek ve değerlendirmek için en az 2 saat ayrılmalıdır. İlk görüşme, teknik görüşme organizasyonu, iletişim sürecinin yürütülmesi ve görüşme notlarının işlenmesi gibi durumları dikkate aldığımızda, bu sürecin içinde çok fazla iş yükü olduğu ortadadır. Yeni teknolojileri benimsemek, işe alımın ilk adımından teklif iletilme süreçlerine kadar olan görevlerin daha verimli ve çevik bir yapı ile yönetilmesini sağlayacaktır. Dijitalleşen süreçler, daha az insan kaynağı ile daha çok adayı değerlendirebilme imkanı verecektir.

4.    Nokta Atışı Kararlar Alın

Veri odaklı dijital araçlar, işe en uygun yetenekleri seçme ve yerleştirme adımlarını kolaylaştırıyor. Hatta kurumların işe alım süreçlerindeki veri setlerini bilgiye dönüştürerek, yönetici karar sistemlerini de destekliyor. Veri odaklı raporlar sunan teknolojiler aracılığı ile adayların yetkinlikleri ölçülebilirken, adaylar için pozisyonun nitelik ihtiyaçları arasında karşılaştırma yapma imkanı sağlıyor. Anlık raporlanabilir sonuçlar sayesinde kurumsal hafıza oluşturulması, aday havuzu içerisinde geçmişe yönelik tarama yapma olanağı tanıyor. Standardize edilen süreç sayesinde de görecelilik ortadan kaldırılarak, objektif değerlendirme süreci gerçekleştiriliyor.

5.    Süreçleri Sistematik Ve Güvenli Hale Getirin

Geleneksel ofis ortamı tanımının değiştiği bugünlerde, işe alımlarda ve kurum içi eğitimlerde ölçme-değerlendirme süreçlerinin uzaktan yapılması, temel dijital dönüşüm ihtiyaçları arasında yer alıyor. İnsandan bağımsız hale getirilen değerlendirme süreçlerinin hem sistemli hem de güvenli olması, dikkat edilmesi gereken en önemli husus haline geliyor. Böylelikle yapay zeka desteği ile geliştirilmiş teknolojiler, yeni nesil uçtan uca uzaktan işe alım sürecinin vazgeçilmez bir parçası oluyor.

Peki Nasıl?

Witwiser, tam da bu noktada sektöründe dijital dönüşüm lideri olan kurumlara hizmet veriyor! Gelen aday çalışan başvuruları arasından nitelikli adayların seçilmesini, etkin ve verimli ölçme-değerlendirme süreç tasarımları yapılmasını sağlıyor, işe alım profesyonellerine dijitalleşme yolculuklarında da konfor sunuyor. Çevrimiçi sınav sistemi ve yapay zeka destekli sınav güvenliği teknolojileri ile süreçleri otomatize ederek, pozisyon/aday uyumsuzluğunu ve açık pozisyonların kapatılma süresini minimize ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.