Dijital eczane girişimi Truepill, 142 milyon dolar yatırım aldı

Truepill, mevcut yatırımcıları Initialized Capital ve TI Platform Management'tan 142 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırımla şirketin değerlemesi 1,6 milyar dolara yükseldi.
Dijital eczane girişimi Truepill, 142 milyon dolar yatırım aldı

Covid-19 pandemisinden dolayı dünya genelinde toplam ölüm sayısının yaklaşık 5 milyon kişiye ulaştığı biliniyor. Hastalık, 2019 yılı Aralık ayında Çin’in Hubei Eyaletinin Wuhan kentinde ortaya çıktı, yeni solunum yolu hastalığı olarak görüldü. Dünya genelinde yaşanan en büyük sağlık kaynaklı sosyo-ekonomik kriz olarak tanımlandı. Salgın süresinde uygulanan karantina önlemleri nedeniyle sekteye uğrayan çalışma hayatı, eğitim, sağlık hizmetleri, ticaret yoğun bir dijitalleşme sürecine girdi.

Sağlık sektörü pandemiden etkilenen alanların en başındaydı. Sektörün birçok alanı dijital platformlara taşındı. Bu durumdan eczaneler de etkilendi. Bugün aldığımız bilgilere göre dijital eczane girişimi Truepill, mevcut yatırımcıları Initialized Capital ve TI Platform Management'tan 142 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırımla şirketin değerlemesi 1,6 milyar dolara yükseldi. Şirket yeni yatırımını hizmet alanını genişletmeye ve Ar-Ge çalışmalarına harcayacak. Truepill ayrıca gelecek yılın başında California, Illinois, Michigan, Kuzey Carolina, Ohio ve Pennsylvania'da eczane açmayı hedefliyor.

Truepill CEO'su ve kurucu ortağı Umar Afridi "Truepill'i kurarken amacımız dijital tüketici için sağlık hizmetleri alanında tamamlayıcı bir platform oluşturmaktı. Özel ihtiyaçlara göre bir çözüm üretiyoruz. Esnek B2B modeliyle tüketici sağlığının geleceği için sınırsız olanaklar yaratıyoruz" diyerek şirketin neden önemli olduğunu anlatıyor.

Dijital sağlık şirketleri, ödeme yapanlar, ilaç üreticilerin tam ortasında konumlanan Truepill, 2016'da faaliyete eczane alanında başladı. Pandeminin etkisiyle iş yerlerine yönelik bir dizi COVID-19 teşhis ve dijital araç piyasaya sürdü. Sanal eczane uygulaması seçeneğini tüketicilere sundu. 2021'in Mayıs ayında ise dijital temel bakım bölümünü devreye soktu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.