Türkiye'de akıllı telefon kullanımı ve mobil reklam harcamalarına dair öne çıkan veriler

Appnext ülke müdürü Gözde Alemli, Webrazzi Summit'te "Cihaz düzeyinde uygulama keşfi, pazarlamacılar için oyunu nasıl değiştiriyor?" başlıklı bir konuşmasında mobil reklamcılık üzerine değerli veriler paylaştı. 
Türkiye'de akıllı telefon kullanımı ve mobil reklam harcamalarına dair öne çıkan veriler

Appnext ülke müdürü Gözde Alemli, Webrazzi Summit 2021'de "Cihaz düzeyinde uygulama keşfi, pazarlamacılar için oyunu nasıl değiştiriyor?" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Alemli konuşma kapsamında mobil reklamcılık üzerine değerli veriler paylaştı. 

Kullanıcıların günde 3,4 saat mobil cihazlarla etkileşime girdiğini belirten Alemli, akıllı telefon sahibi kişilerin uyandıkları 15 dakika içinde telefona bakma oranının yüzde 80 olduğunu açıkladı. Alemli ayrıca gün içinde 2.617 kez telefonumuza dokunduğumuzu belirtti. 

Alemli'nin paylaştığı verilere göre Türkiye'de Android işletim sistemi olan akıllı cihaz oranı yüzde 86 seviyesinde. Alemli konuşmasında Ülkemizdeki akıllı telefon kullanıcıları ve mobil reklam harcamaları verilerini de paylaştı. Bu veriler kapsamında Türkiye'de 51.4 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Bu sayı, nüfusun yüzde 62.2'sine denk geliyor. Ülkemizde akıllı telefon kullanıcılarının 2022'de 53 milyon, 2025'te ise 55.9 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. 

2020'de 237.6 milyon dolar olan mobil reklam harcaması, toplam dijital reklam harcamalarının yüzde 60.2'sine denk gelmekteydi. 2021'de ise mobil reklam harcaması  268.5 milyon dolar olarak gerçekleşirken, toplam dijital reklam harcamalarının yüzde 63'ünü oluşturdu. 2024 yılında mobil reklam harcamalarının 326.7 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu bağlamda 2024'te mobil reklam harcamaları, toplam dijital reklam harcamalarından yüzde 65.2'lik bir pay alacak. 

Alemli paylaştığı bu dikkate değer verilerin ardından uygulama keşif platformu Appnext'in sunduğu çözümlerden bahsetti. Bu noktada Appnext'in 6.5 milyar uygulama önermesi ile kullanıcı bazında gündlük 20'den fazla etkielşim kurduğunu belirtelim. Appnext, Android cihazlar üzerinde günlük 600 milyon mobil cihaz etkileşimi sağlıyor. Dünya çapında 12 ofis ile operasyonunu sürdüren şirket, yakın zamanda Türkiye'de de ofis açtığını hatırlatalım. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.