Hakan Aran: "Bankacılık, geleceğin ticaretinin yapılacağı dijital pazar yerlerine girmek zorunda."

Etkinliğimizin ilk konuşmacısı olan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal ile Webrazzi Summit sahnesinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.
Hakan Aran:

Webrazzi Summit 2021'de yine, yeniden fiziksel olarak bir arada olacağımızı ve etkinliğimizi 20 Ekim 2021 tarihinde düzenleyeceğimizi geçtiğimiz dönemde sizlere aktarmıştık. Bu yıl yine 5 salon ile gerçekleştirdiğimiz Webrazzi Summit 2021 tüm hızıyla başladı.

Etkinliğimizin ilk konuşmacısı olan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Webrazzi kurucusu ve CEO'su Arda Kutsal ile Webrazzi Summit sahnesinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. 

Türkiye İş Bankası olarak hep uzun soluklu olarak baktıklarını dile getiren Aran, 100. yıl planını yaparken geleceğin bankası olmayı planladıklarını da paylaştı. Dijital dünyanın bankacılık fonksiyonlarının nerede yapılacağına kafa yorduklarını belirten Aran, ticaret neredeyse bankacılığın orada olacağını da sözlerine ekledi.

Geleceğin ticaretinin dijital pazar yerlerinde yapılacağını da aktaran Aran, tüm bankacılık fonksiyon ve faaliyetlerinin pazar yerlerine yedirilmesi gerektiğini de belirtti. Kendilerini disrupt etme ve yeniden kurma planları yaptıklarını da belirten Aran, pazar yeri olarak kurulan Pazarama'yı kurmaya Çin ofisini açarken karar verdiklerini de paylaştı.

Çin'deki uygulama çözümlerin kendi işlerini yaparken bankacılık çözümleri sunduğunu da gördüklerini belirten Aran, ilk başta bankalar ile çalışan firmaların sonrasında ise kendi bankalarını kurduklarını dile getirdi. Kenara itilen bir banka durumunda kalmak istemedikleri ve aktif rekabetin bir parçası olmak için kendi pazar yerlerini kurma kararı aldıklarını belirten Aran, Pazarama'yı çok önemsediklerini ilerleyen dönemlerde Pazarama'nın kardeşlerinin geleceğini de duyurdu.

Türkiye'nin bankası olarak bir misyonlarının da ticari ve kobi müşterilerinin dijitalleşmesine katkıda bulunmak olduğunu da belirten Aran, pazar yerlerinin dijital banka kurma konusunda aksiyona geçeceklerini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Dijital banka sayısının artmasının finansal tüketiciler için olumlu sonuçlar doğuracağını da belirten Aran, dijital bankacılık lisansının ve bankalarının kurulacak olmasının son derece yerinde zamanında bir adım olduğunu da belirtti. Dijital bankaların maliyet avantajlarının geleneksel bankaların dönüşmesi konusunda rekabet unsuru olacağını da belirten Aran, tüm geleneksel bankalar zorlanacağını ama buna ihtiyaç olduğunu da dile getirdi.

Önüzdeki dönemde Moka'ya benzer stratejik satın almalar gerçekleştirebileceklerini de paylaşan Aran, paranın dijitalleşmesi ve kripto paraları dijitalleşmenin bir parçası olarak görmekte fayda olduğunu da belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.