Apple, iPhone ile adet bazında akıllı telefon pazarının lideri değil ama kâr tarafında açık ara lider

Akıllı telefon pazarının 2021 yılının 2. çeyreğindeki pazar payı, kâr ve gelirleri ile ilgili yeni verilerini paylaşan araştırma firması Counterpoint, Apple'ın hem kâr hem de gelir anlamında rakiplerinin önünde olduğunu gözler önüne serdi.
Apple, iPhone ile adet bazında akıllı telefon pazarının lideri değil ama kâr tarafında açık ara lider

Akıllı telefon dendiğinde akla gelen ilk model olan iPhone, pazarı domine etmeye devam ediyor. Akıllı telefon pazarının 2021 yılının 2. çeyreğindeki pazar payı, kâr ve gelirleri ile ilgili yeni verilerini paylaşan araştırma firması Counterpoint, Apple'ın dünya genelinde pazar payının yüzde 13 olmasına rağmen hem kâr hem de gelir anlamında rakiplerinin önünde olduğunu gözler önüne serdi.

Akıllı telefon pazarında elde edilen kârın yüzde 75'i Apple'a

Counterpoint tarafından aktarılan bilgilere göre Apple, iPhone satışları ile birlikte 2021'in 2. çeyreğinde önemli bir gelir ve kâr elde etti. Apple iPhone satışları ile birlikte 2021 yılının 2. çeyreğinde gerçekleşen tüm akıllı telefon satışlarından elde edilen kârın yüzde 75'ine sahip oldu.

Tüm gelirlere baktığımızda ise yılın 2. çeyreğinde akıllı telefon satışları üzerinden elde edilen tüm gelirin yüzde 40'ı yine Apple'ın oldu. Pazar payına baktığımızda ise yılın 2. çeyreğinde iPhone modellerinin ve Apple'ın toplam akıllı telefon satışları içinde pazar payının yüzde 13 olduğunu görüyoruz.

iPhone 13 ailesinin yeni tanıtıldığını ve 4. çeyrekte bu verilerin artabileceğini de hatırlatalım. Yeni modellerin tanıtılması ile birlikte yılın son çeyreğinde daha fazla satış yaşanabiliyor. Karşılaştırmak gerekirse Apple, 2020 yılının son çeyreğinde Apple'ın hem gelirlerden hem de kârdan aldığı pay daha yüksekti. Bu durumun nedeni ise iPhone 12 ailesinin yeni tanıtılmış ve satışa sunulmuş olmasıydı.

Apple iPhone satışları ile birlikte 2020 yılının 4. çeyreğinde gerçekleşen tüm akıllı telefon satışlarından elde edilen kârın yüzde 86'sına sahip olmuştu. Akıllı telefon satışlarındaki tüm gelirlere baktığımızda ise 2020 yılının 4. çeyreğinde akıllı telefon satışları üzerinden elde edilen tüm gelirin yüzde 50'si yine Apple'ın olmuştu. iPhone 13 ailesinin satışa sunulmuş olması da yılın 4. çeyreğinde benzer bir sıçrama olmasını sağlayabilir. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.