Philip Morris/Sabancı, saha çalışanlarını da kapsayan esnek çalışma modelini kalıcı hale getirdi

Philip Morris/Sabancı İnsan ve Kültür Direktörü Iryna Vladimirova, iş modellerinin değişen ihtiyaçları karşılayacak esneklikte olması gerektiğini düşünüyor.
Philip Morris/Sabancı, saha çalışanlarını da kapsayan esnek çalışma modelini kalıcı hale getirdi

Covid-19 pandemisi ile birlikte iş yapış şekillerimizde ciddi değişimler yaşandı. Dünya ve Türkiye’de ilk vakanın tespit edilmesinin hemen ardından başta teknoloji şirketleri olmak üzere birçok kurum çalışanlarının sağlığını korumak ve salgının yayılmasını önlemek adına uzaktan çalışma kararı aldı. Ama aradan geçen yaklaşık bir buçuk yılın ardından salgının seyrine göre şirketler, artık uzaktan çalışma modellerini güncellemeye başladı. Bunu yapan şirketlerden biri de Philip Morris/Sabancı... Şirket, bugün Smart Work adlı yeni çalışma modeliyle sadece ofis çalışanlarını değil, saha çalışanlarını da kapsayan esnek çalışma modelini kalıcı hale getirdiğini duyurdu. 

Çalışanların ihtiyacı göz önüne alındı

İş modellerinin değişen ihtiyaçları karşılayacak esneklikte olması gerektiğini bildiklerini belirten Philip Morris/Sabancı İnsan ve Kültür Direktörü Iryna Vladimirova konuyla ilgili şöyle konuşuyor: "Pandemiden önce de esnek çalışma programımız ile, ekiplerimize ihtiyaçlarına göre farklı çalışma modelleri sunuyorduk. Pandemi bize bu konuda yenilikçi çözümler geliştirme ve esnekliğimizi test etme anlamında önemli bir fırsat oldu.  Bu dönemde çalışanlarımızın ihtiyaçlarını düzenli olarak takip ettik ve prosedürlerimizi bu ihtiyaçlara göre güncel tuttuk. Pandemi bir gün bitecek. O gün geldiğinde de esnek çalışma modelimize devam ederek çalışanlarımıza farklı seçenekler sunacağız.”

Philip Morris/Sabancı, pandeminin başında hayata geçirdikleri tamamen uzaktan çalışma modelini sürdürme kararı alan şirketlerden biri.  Vladimirova, Smart Work adını verdikleri modeli çalışanlarıyla birlikte oluşturduklarını ifade etti. Deneyimli yönetici, şirket içinde yaptıkları düzenli yaptıkları anketlere göre çalışanlarının önemli bir bölümünün ofise gelmeden, uzaktan çalışmayı tercih ettiklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

Çalışanlarımıza güveniyor, ‘ofiste bulunma saatlerini yönetme’ yaklaşımındansa, ‘sonuçları yönetme’ yaklaşımını benimsiyoruz; bu doğrultuda çalışanlarımızın nereden çalışacaklarına kendilerinin karar vermesini destekliyoruz. Ekiplerimizin ofise ancak ihtiyaç duyduklarında veya yaratıcılık atölyeleri/grup çalışmaları, ekip günleri gibi belirli bir amaca yönelik ihtiyaçlar halinde, birbirlerini görmek, sosyalleşmek ve nihayetinde eğlenmek için gelmelerinin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki önümüzdeki dönemde de işin doğası gereği üretim tesisleri, depo ve dağıtımda çalışan arkadaşlarımızın fiziki mevcudiyetini gerektiren rollerimiz ve ayrıca iş gereksinimleri nedeniyle ofise gelmeye devam edecek rollerimiz olacak. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Smart Work çerçevesinde, ofis çalışanlarımızın yüzde 90’ı istediği yerden çalışabilecek. Geri kalan ofis çalışanlarımızın da büyük bir kısmı hibrit çalışabilecek. Bu kapsamda değişen ihtiyaçlara cevap verebilmek için halihazırdaki ergonomi, internet ve yemek desteklerimizi güncelledik ve çalışanlarımıza bu aydan itibaren sunmaya başladık. Bunların yanı sıra çalışan bağlılığını, takım ruhunu ve birliğini farklı, yenilikçi formatlarda sürdürmeye ve değişen düzende çalışanlarımızın refahını, iş-yaşam dengesini desteklemeye yönelik politikalarımızı taviz vermeden uygulamaya devam edeceğiz.

Philip Morris/Sabancı, yeni çalışma düzeninde saha çalışanlarına da uzaktan çalışma imkânı sunmaya devam edecek. Saha teşkilatının dörtte üçünün hibrit çalışabileceğini ve bu uygulamanın Türkiye pazarında ve dünya genelinde PMI'da devrim niteliğindeki ilk uygulamalardan biri olduğunu ifade eden Vladimirova, bu imkânın kendi güçleri ve esneklikleri kadar ekosistemin tamamının dijital dönüşümüyle de mümkün olduğunu kaydetti. Vladimirova dijitalleşme ajandalarında ileri seviyede olmanın satış başta olmak üzere her alanda esneklik bakımından önemli bir kaldıraç olduğunu dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.