Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında geçici tedbir kararı aldı [Güncellendi]

Trendyol’un pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığının tespit edilmesinin ardından ise 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınmasına karar verildi.
Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında geçici tedbir kararı aldı [Güncellendi]

Rekabet Kurulu, geçtiğimiz Temmuz ayının son günlerinde Trendyol'un 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla önaraştırma yapılmasına karar vermişti. 

Rekabet Kurulu tarafından aktarılan bilgilere göre önaraştırma sürecinde algoritmalar ve bilişim sistemlerinde yer alan veriler üzerinde yapılan yerinde inceleme sonucunda Trendyol’un, hem 3. taraf satıcıların satışlarına aracılık ettiği hem de TrendyolMilla, TrendyolMan ve TrendyolKids gibi kendi markalarının satıcısı olduğu aynı platform üzerinde, kendi ürünlerine haksız avantaj sağlayacak şekilde listeleme algoritmasına müdahale ettiği, kendi markalarının pazarlama stratejisinin oluşturulmasında pazaryeri faaliyetleri kapsamında elde edilen verileri kullandığı, yine algoritmaya yapılan müdahalelerle pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı tespit edildi.

Geçici tedbir alınmasına karar verildi

Trendyol’un pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığının tespit edilmesinin ardından ise 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınmasına karar verildi.

Trendyol'un pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık doğuracak nitelikte algoritma ve kodlama aracılığıyla yapılan müdahaleler de dahil olmak üzere her tür eylem davranış ve uygulamalarına son vermesi ve soruşturma sürecinin devamında da bu davranışlardan kaçınması gerekiyor.

Geçici tedbir kararı ile gelen yükümlülüklerin gerekçeli kararın teşebbüse tebliğinden itibaren 30 gün içinde yerine getirilmesinin gerektiğini de paylaşalım. Yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ise 4054 sayılı Kanun’un 17. maddesi uyarınca teşebbüs hakkında idari para cezası uygulanmasına da karar verilmiş durumda.

Güncelleme: Bugün paylaşılan bilgilere göre DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ’nin (Trendyol) çevrimiçi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 23.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Trendyol ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan diğer teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasına, 21-44/650-M sayı ile karar verdi.

 
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.