Çalışanlara hisse senedi opsiyonları sunan EquityBee, 55 milyon dolar yatırım aldı

Girişim kurucularının ve çalışanlarının hisse senedi opsiyonlarını kullanmak için gereken sermayeyi elde etmelerini sağlayan EquityBee, B Serisi yatırım turunda 55 milyon dolar yatırım aldı.
Çalışanlara hisse senedi opsiyonları sunan EquityBee, 55 milyon dolar yatırım aldı

Girişim kurucularının ve çalışanlarının hisse senedi opsiyonlarını kullanmak için gereken sermayeyi elde etmelerini sağlayan EquityBee, B Serisi yatırım turunda 55 milyon dolar yatırım aldı. Group 11 tarafından yönetilen tura Battery Ventures, Latitude, Local Globe, Greenfield Partners ve ICON da katıldı.

Öncelikle EquityBee'nin yaptığı işi detaylı bir şekilde açıklamaya çalışalım. Şirket, yukarıda da bahsettiğim gibi girişim çalışanlarının, yatırımcılarla bir araya gelerek hisse senedi opsiyonlarını sona ermeden önce kullanmak için sermaye elde etmelerine yardımcı oluyor. EquityBee'nin panosuna eriştikten sonra seçenekleri ayrıntılı bir biçimde belirliyorsunuz. Bu seçenekler onaylandıktan sonra, hisse senedi opsiyonlarının kullanımını finanse etme fırsatı, tüm EquityBee yatırımcı topluluğuna isimsiz olarak sunuluyor.

EquityBee topluluğundaki yatırımcılar, çalışanın seçeneklerini finanse etme fırsatı için rekabet ediyor. Yatırımcılar finansmanı sağladıktan sonra EquityBee, gereken parayı çalışana transfer ediyor. Bunun akabinde çalışan resmi olarak hissedar olma fırsatı yakalıyor. Bir exit durumunda ise hem kendisi hem de onu finanse eden yatırımcılar kazançları paylaşıyor.

Şirket, yeni yatırımdan önce yaklaşık 30 milyon dolar yatırım almıştı. EquityBee'ye yatırım yapanlar arasında WeWork'ün eski CEO'su Adam Neumann da bulunuyordu. Şimdi paylaşılan verilere göre şirketin yatırımcı ağındaki sermaye, 2020'den bu yana yıllık yüzde 500 büyüme kaydetti ve bu ağdaki oyuncu sayısı arttı yüzde 430 büyüdü. Bu ağdan yararlanan çalışan sayısı ise aynı dönemde yüzde 350'den fazla arttı.

Şirket aldığı yeni yatırımı kendini geliştirmek için kullanacağını açıklıyor. EquityBee bu yatırımla ayrıca hizmetlerini geliştirmeyi de planlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.