SPONSORLU

Bulut bilişim hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken 3 unsur

Logo Grup CIO (Bilgi Sistemleri Başkanı) Uğur Sipahi, bulut hizmeti alırken işletmelerin dikkat etmeleri gereken en önemli unsurların; güvenlik, felaket kurtarma senaryosu ve destek olduğunu söyledi.
Bulut bilişim hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken 3 unsur

KOBİ’ler açısından bulut bilişim hizmeti alınması aşamasında öncelik, hangi alanlarda bu hizmetin alınması gerektiğine karar verilmesi, maliyet ve güvenlik avantajlarının da sorgulanmasıdır. Bulut bilişim hizmetleri için amaca ve kriterlere uygun bir hizmet sağlayıcı seçmek üzere dikkate alınacak kriterler ise; hizmet sağlayıcı firmanın ve çözümlerinin bilinirliği, pazardaki yeri, referans müşterileri ve onların görüşleri, firmanın teknik ve finansal yetkinlikleri olarak sıralanabilir. Bu konudaki iş birliğinin sadece bir tedarikçi-müşteri ekseninde değil uzun soluklu bir yolculuktaki iş ortaklığı olarak görülmesi ve bu değerlendirmelerin de bu çerçevede yapılması da ayrıca önemli.

Bulut bilişim hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken 3 unsur ise şunlar;

  1. Güvenlik

Seçilecek bulut bilişim iş ortağının hem süreçsel hem de teknik anlamda güvenilir olması gerekir. KOBİ’nin ticari faaliyetlerini sürdürürken edindiği ve ürettiği hassas ticari ve kişisel verilerin zarar görmesinin engellenmesi, yetkisiz kişilere erişiminin kısıtlanması, kötü niyetli saldırılardan korunması, olası olumsuzluklar için erişim ve veri yedekliliğinin sağlanması, ihtiyaca göre felaket kurtarma senaryolarının kurgulanması çok önemli.

  1. Felaket Kurtarma Senaryosu: (Disaster Recovery)

Doğal afetler ya da insan/makine kaynaklı sorunlar nedeniyle bilişim kaynaklarının kısmen ya da tamamen zarar görmesi ya da uzun süre erişilemez hale gelmesi bilişim süreçleri açısından “felaket” olarak tanımlanır. Bu gibi durumların yaşanmaması için tanımlanan tüm süreçler ve yapılan tüm yatırımlar ise “Felaket Kurtarma Senaryolarını” oluşturur.

Logo olarak bu konuda hem kendi bünyemizde kullandığımız uygulama ve verilerimiz, hem de müşterilerimize sunduğumuz hizmetler açısından benzer amaçlı senaryoları birbirinden farklı mekanizmalar ile kurguluyoruz. “Yaşamsal öneme sahip” (mission critical) uygulamalarımız ve bunlara ait verilerin anlık kopyaları başka bir güvenli ortamda tutuluyor. Uygulamaları içeren sanal makinelerin de anlık kopyaları tutuluyor. Birincil sistemlerimiz tamamen devre dışı kalsa bile çok kısa zamanda yedek sistemler devreye alınarak kaldığımız yerden çalışmalarımıza devam edebiliyoruz. Benzer uygulamalar müşteriler için de geçerli. İşletmeler için bulut bilişim hizmet sağlayıcısıyla anlaşmadan önce bunun gibi felaket kurtarma senaryolarının olduğundan emin olmak kritik önem taşıyor.

  1. Destek

Bulut bilişim hizmetlerinin, tanımı itibarıyla 7/24 erişilebilir olması ve yapılacak sözleşmelerde, alınan hizmetlerin her biri için Hizmet Seviyesi Anlaşması (SLA/Service Level Agreement) yapılmış olması gerekir.  Hizmetin çeşidine göre hizmet sürekliliği tanımları değişebileceğinden KOBİ’ler beklentilerini kendi iş süreçlerine göre belirlemeli ve hizmet sağlayıcı ile bu doğrultuda anlaşmalıdır.

Logo olarak hizmet sürekliliğinin artırılması amacıyla yeni modeller geliştirerek müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz ve müşterilerimizle yaptığımız sözleşmelerde kendi sunabileceğimiz SLA’leri belirliyoruz. Aldığımız hizmetlerde ise, hem Teknoloji Başkanlığımıza bağlı hizmet sürekliliği (Software Reliability Engineering/SLE) ekiplerimizde hem de Bilgi Teknolojileri ve İş Süreçleri Başkanlığımızda hizmet sağlayıcılarla sözleşmelerin diğer maddelerinde olduğu gibi SLA için de pazarlıklar yürütüyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.