Microsoft, şifre gerekmeden hesap açma dönemini başlatıyor

Önümüzdeki birkaç hafta içinde Microsoft, Microsoft Authenticator uygulamasında ve Windows için biyometrik tabanlı Hello oturum açma hizmetinde şifresiz kullanım için destek sunacak.
Microsoft, şifre gerekmeden hesap açma dönemini başlatıyor

Microsoft, kurumsal müşterilere sunduğu şifresiz özelliklerin artık tüm kullanıcıları için aktif olacağını duyurdu. Önümüzdeki birkaç hafta içinde Microsoft, Microsoft Authenticator uygulamasında ve Windows için biyometrik tabanlı Hello oturum açma hizmetinde şifresiz kullanım için destek sunacak.

Şifreye alternatif olarak parmak izi veya yüz taraması, donanım doğrulama belirteci veya telefonunuza ya da e-postanıza gönderilen doğrulama kodu gibi özellikler aktif olacak. Eski oturum açma bilgileriniz gibi, yeni sistem de bir milyardan fazla Microsoft hesabı sahibinin Office 365 ve OneDrive gibi hizmetlere erişmesine izin verecek.

Microsoft'un güvenlik, uyumluluk, ve kimlikten sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Vasu Jakkal, siber saldırıların sayısının, kimlik ve şifre hırsızlığının bir sonucu olarak arttığını söyledi. Jakkal, şifreler olmadan gelişmiş güvenlik elde edileceğini de belirtti. Microsoft, kurumsal kullanıcılarının 200 milyondan fazlasının şifre kullanmadığını da açıkladı.

Microsoft, şifresiz oturum açmanın önümüzdeki haftalarda kullanıcı hesaplarında kullanıma sunulacağını söyledi. Yani an itibarıyla şifresiz bir kullanım mümkün değil. Şirket ayrıca, yöneticilerin belirli kullanıcılar için şifrelerin gerekli olup olmadığını, izin verilip verilmeyeceğini seçebilecek şekilde ayarlanmış Azure AD hesapları için şifreleri ortadan kaldırmanın bir yolu üzerinde çalıştığını da ekledi.

Microsoft hesabının şifresini kaldırmak için Microsoft Authenticator uygulamasını indirmek ve uygulamayı Microsoft hesabına bağlamak yeterli olacak. Uygulamada oturum açıp, güvenlik ayarlarına girildiğinde ek güvenlik kısmında şifresiz seçenek tercih edilebilecek. Son olarak, işlemi tersine çevirmek için yeniden şifre kullanımını tercih edebileceğiniz özelliğin mevcut olduğunu da hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.