200 milyon dolar yatırım alan Canva'nın değerlemesi 40 milyar dolara ulaştı

Online tasarım platformu Canva, T. Rowe Price'ın liderliği üstlendiği yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı.
200 milyon dolar yatırım alan Canva'nın değerlemesi 40 milyar dolara ulaştı

Online tasarım platformu Canva, T. Rowe Price'ın liderliği üstlendiği yatırım turunda 200 milyon dolar yatırım aldı. Canva'nın değerlemesini 40 milyar dolara çıkaran tura Franklin Templeton, Sequoia, Bessemer Venture Partners, Greenoaks Capital, Dragoneer, Blackbird, Felicis ve AirTree katıldı. Yeni değerleme ile şirketin değeri, son beş ayda iki katına yükselmiş oldu.

Canva, 2013 yılında Sidney'de 34 yaşındaki Avustralyalı Melanie Perkins ve 35 yaşındaki Cliff Obrecht tarafından kuruldu. Şirketin online platformu insanların tebrik kartlarından posterlere, özgeçmişlere ve takvimlere kadar her şeyi yapmaları için tasarım şablonları ve araçları sunuyor. Platformun hem ücretsiz hem de premium kullanımı bulunuyor ve Canva, Adobe Photoshop'la veya daha kompleks tasarım araçlarıyla uğraşmak istemeyenleri ciddi bir yükün altından kurtarıyor.

Şirketin an itibarıyla 190 ülkede 60 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Platformun yıl sonuna kadar 1 milyar dolar gelir elde etme yolunda olduğu belirtiliyor. Canva'nın Zoom, Salesforce, Paypal, Marriott International ve American Airlines gibi kurumsal müşterilerin de bulunduğu 500 binden fazla ödeme yapan müşterisi mevcut. Şirket ayrıca, 2021'de Sidney ve Manila'daki genel merkezleri de dahil olmak üzere 1000'den fazla yeni çalışanı işe aldı.

Son olarak Canva'nın, şirketin servetinin yaklaşık yüzde 30'unu hayır kurumlarına vermeyi planladığını da belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.