Apple, dijital abonelik sunan uygulamaların kendi web siteleri üzerinden abone kazanmasına olanak tanıyacak

App Store, kullanıcılarına dijital dergiler, gazeteler, kitaplar, ses, müzik ve video gibi içerikler sunan uygulamaların kendi web siteleri üzerinden abone kazanmasına olanak sağlayacak.
Apple, dijital abonelik sunan uygulamaların kendi web siteleri üzerinden abone kazanmasına olanak tanıyacak

Apple'ın geliştiriciler ile olan komisyon kavgasının tüm detaylarını geçtiğimiz dönemlerde sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz Kasım ayında yeni Küçük İşletme Programı ile komisyon oranını yüzde 15'e düşürdüğünü duyuran Apple, Japonya'nın Adil Ticaret Komisyonu ile yaptığı anlaşma gereği App Store kurallarında önemli bir değişikliğe gitti.

Hatırlatmak gerekirse Japonya'nın Adil Ticaret Komisyonu 2019 yılında Apple'ın gücünü kötüye kullanıp kullanmadığını anlamak için bir soruşturma başlattığını duyurmuştu. Bu soruşturma sonucunda Adil Ticaret Komisyonu ile anlaşmaya varan Apple, bazı uygulamaların müşteri edinimi süreçlerinde daha esnek davranacak.

Apple tarafından aktarılan bilgilere göre App Store, kullanıcılarına dijital dergiler, gazeteler, kitaplar, ses, müzik ve video gibi içerikler ve abonelikler sunan "Reader" olarak adlandırılan uygulamaların kendi web siteleri üzerinden abone kazanmasına olanak sağlayacak.

Normal şartlarda bu duruma izin vermeyen Apple, uygulamaların App Store üzerinden abonelik almalarını sağlıyordu. Kullanıcılar App Store üzerinden uygulamalara abone olduklarında ise Apple, önemli bir komisyon geliri elde ediyordu. Apple'ın aldığı karara göre bu durum değişecek ve uygulamalar potansiyel abonelerini linkler aracılığı ile kendi web sitesine yönlendirebilecek. 

Böylelikle uygulama geliştiriciler Apple'a komisyon vermeden App Store aracılığı ile abone kazanmaya başlayabilecekler. Son olarak söz konusu özelliğin 2022 yılının ilk yarısında devreye alınacağını da ekleyelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.