Rovio, yerli mobil oyun firması Ruby Games'i satın almak için anlaştı

Angry Birds oyunu ile büyük bir başarı yakalayan Rovio Entertainment, yerli mobil oyun firması Ruby Games'i satın almak için anlaştı.
Rovio, yerli mobil oyun firması Ruby Games'i satın almak için anlaştı

Girişim ekosistemimizin en önemli oyuncularından biri haline gelen mobil oyun girişimleri, yeni yatırım ve satın alma haberleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre Angry Birds oyunu ile büyük bir başarı yakalayan Rovio Entertainment, yerli mobil oyun firması Ruby Games'i satın almak için anlaştı.

Rovio Entertainment ve Ruby Games tarafından yapılan anlaşmaya göre Rovio Entertainment, Ruby Games şirketinin hisselerinin tamamını satın alacak. Bu satın almanın parçalar halinde olacağını da ekleyelim. Rovio Entertainment tarafından paylaşılan bilgilere göre ilk etapta Ruby Games'in yüzde 20 hissesi 10 milyon dolar nakit karşılığında satın alınacak.

Yüzde 20 hissenin satın alınmasının 2021 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. 2022 yılının Ekim ayında ise Rovio, Ruby Games'in yüzde 50 hissesini satın alacak. Şu an için Rovio'nun Ruby Games'in yüzde 50 hissesi için ne kadar ödeyeceği ise net değil.

Bu tutar Ruby Games'in son 1 yıl içindeki performansına göre belirlenecek. Fakat paylaşılan bilgilere göre bu tutarın 80 milyon doları aşmayacağını ve yüzde 60'ının nakit yüzde 40'ının ise Rovio hissesi olarak ödeneceğini de belirtelim. Ruby Games'in kalan yüzde 30 hissesi ise önümüzdeki 5 yıl içinde Rovio tarafından satın alınacak. Kalan yüzde 30 hisse için ödemelerin en az yüzde 50'sinin nakit olarak gerçekleşeceğini de paylaşalım.

2018 yılında kurulan İzmir merkezli bir mobil oyun firması olan Ruby Games, hyper-casual türünde oyunlar geliştiriyor. 2018 yılından bu yana toplamda 13 oyunu kullanıma sunan Ruby Games, 34 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Ruby Games tarafından bugüne kadar geliştirilen en başarılı oyununun "Hunter Assassin" isimli oyun olduğunu da ekleyelim. Hunter Assassin oyunu 2020 yılında dünya çapında tüm kategorilerden en çok indirilen 6. oyun olmayı başardı.

2020 yılında 4 oyun yayınlayan Ruby Games, 2021 yılında ise şu ana kadar 3 yeni hyper-casual oyununu kullanıma sundu. Son olarak Ruby Games'in Ocak - Haziran aylarını kapsayan dönemde toplamda 7,8 milyon dolar gelir elde ettiğini de paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.