Lilium, 220 aracını yaklaşık 1 milyar dolara Brezilyalı hava yolu şirketi Azul’a satmayı planlıyor

Dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli jetler üreten Alman şirket Lilium, 220 aracını 1 milyar dolarlık bir anlaşma karşılığında Brezilyalı hava yolu şirketi Azul'a satmayı planladığını duyurdu.
Lilium, 220 aracını yaklaşık 1 milyar dolara Brezilyalı hava yolu şirketi Azul’a satmayı planlıyor

Dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli jetler üreten Alman şirket Lilium, 220 aracını yaklaşık 1 milyar dolarlık bir anlaşma karşılığında Brezilyalı hava yolu şirketi Azul'a satmayı planladığını duyurdu. İki firma tarafından yapılan açıklamada, 2025'e kadar Brezilya genelinde elektrikli araç kalkış ve iniş uçak ağının kurulmasına dair planlar paylaşıldı.

Her bir Lilium jeti, Azul’a yaklaşık 4,5 milyon dolara mal olacak. Bu noktada Azul'un hizmet verilen şehirler ve günlük kalkışlar açısından Brezilya’nın en büyük iç hava yolu şirketi olduğunu da hatırlatalım. Azul CEO’su John Rodgerson yaptığı açıklamada, Azul’un marka, rota ağı ve sadakat programının, Brezilya’da Lilium jet ağı için pazarlar ve talep yaratmaya yardımcı olacağını söyledi. 

Lilium’un baş strateji sorumlusu Alex Asseily, Lilium’un en yeni uçağının beş kişilik bir model olduğunu ancak seri üretime geçip Azul’a satılanın yedi kişilik bir model olacağını belirterek, üretim hattının yüzde 50′sinin tamamlandığını da sözlerine ekledi. 220 uçak, Brezilya'da faaliyet gösterecek yeni, ortak markalı bir hava yolu ağının parçası olacak. İki şirket bir anlaşmaya varırsa Azul, yedi koltuklu uçağın filosunu işletecek ve bakımını yapacak; Lilium yedek piller de dahil olmak üzere özel yedek parçalar ile uçak sağlığı izleme platformu sağlayacak.

Teslimatlar, Lilium'un Avrupa ve ABD'de ticari operasyonlara başlamayı planladığını açıklamasından bir yıl sonra, 2025'te başlayacak. Bu zaman çizelgeleri, Lilium'un her ülkenin zorunlu havacılık düzenleyicisinden önemli sertifika onayları almasına bağlı değişkenlik gösterebilecek. Azul, anlaşmanın bir parçası olarak Brezilya'daki gerekli düzenleyici onay süreçleri konusunda Lilium'u destekleyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.