Elon Musk'ın Neuralink'e rakip olan Synchron'a FDA'den yeşil ışık

Synchron, felçli insanlarda beyin çipi implantını test etmek yani denemek için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'dan izin aldı.
Elon Musk'ın Neuralink'e rakip olan Synchron'a FDA'den yeşil ışık

Bilim insanları insan beynini kan damarları yoluyla bir bilgisayara bağladığı haberi gündeme gelmişti. Bu, şah damarına elektrodlar yerleştirip bunları beyindeki primer motor kortekse iterek elde edilmişti. Bu yöntem dejeneratif hastalık amyotrofik lateral skleroza (ALS) sahip iki hasta üzerinde denenmiş ve başarılı olmuştu. Melbourne Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmalar Synchron şirketi çatısı altında toplanmıştı. Hatta şirketin CEO'su Doç. Dr. Thomas Oxley, bu sistemin felçlli bireylerin tedavisinde yeni bir alternatif sunacağını söylemişti.

Beklenen oldu. Şirket, felçli insanlarda beyin çipi implantını test etmek yani denemek için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)'dan izin aldı. Çalışma, bu yıl New York'taki Mount Sinai Hastanesi'nde başlayacak. Şirket, ürettiği ürünün felçli hastalarda güvenliğini ve etkinliğini araştıracak. Command olarak adlandırılan çalışmaya altı hasta dahil edilecek. Oxley, "Nihayet bu yıl projenin klinik denemesini başlattığımız için heyecanlıyız" diyerek bu gelişmenin önemini vurguluyor.

20 milyarlık dolarlık pazarda liderliğe oynuyor

Bu gelişme, dünyada her iki saniyede bir ve yılda toplam 17 milyon kişi inme geçiren kişiler için umut verici olarak nitelendiriliyor. Şirketin hedefi, 20 milyar dolarlık pazarda liderliğe oynamak. Bu oldukça önemli bir hedef. Çünkü sadece 20 kişiden oluşan Synchron, Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından kurulan Neuralink'in en önemli rakibi.

Musk ve ekibi bu konuda da oldukça iddialı. Hatta Neuralink, geçen Nisan ayında, iki farklı bilgisayar oyunu oynayan bir maymun videosu paylaşmıştı. Videoda beyninin iki lobuna birer adet çip takılı olan maymunun iki oyunu da başarılı şekilde oynadığı ve zorlanmadığı görülmüştü. Yayınlanan 3 dakikalık görüntülerde 9 yaşındaki Pager adlı maymun bir yandan joystick ile video oyunu oynayabilmişti. Musk ve ekibi bu konuda da oldukça iddiasını ortaya koymuştu. Video çok konuşulmuş olsa da Synchron, felçli insanlarda beyin çipi implantlarını test etmede onay alarak Elon Musk'ın Neuralink ile rekabette önemli bir avantaj elde etti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.