Super Mario 64 oyunu, açık artırmada 1,5 milyon dolardan yüksek bir fiyata satılarak rekor kırdı

Nintendo tarafından 1996 yılında piyasaya sürülen “Super Mario 64'” adlı bir oyunun açılmamış bir kopyası ABD’de düzenlenen açık artırmada 1,56 milyon dolara alıcı buldu.
Super Mario 64 oyunu, açık artırmada 1,5 milyon dolardan yüksek bir fiyata satılarak rekor kırdı

Nintendo tarafından 1996 yılında piyasaya sürülen “Super Mario 64'” adlı bir oyunun açılmamış bir kopyası ABD’de düzenlenen açık artırmada 1,56 milyon dolara alıcı buldu. Bu satış sonrası tek bir video oyunu için ödenen en yüksek fiyat rekoru da kırılmış oldu. Heritage Auctions'ın yaptığı açıklamada, Super Mario 64'un Nintendo 64 konsolunun lansman oyunu olduğu; aynı zamanda Mario karakterini üç boyutlu olarak kullanan ilk oyun olduğu dile getirildi.

Yine Nintendo'nun “The Legend of Zelda” oyunu geçtiğimiz cuma günü açık artırmada 870 bin dolara alıcı bulmuştu. Super Mario 64, bu rekoru da egale etmiş oldu. Müzayede evi, bu kadar iyi durumda beşten az kopya olduğunu söyledi. Heritage Auctions’ın video oyun uzmanı Valerie McLeckie ise müzayede evinin, Zelda'nın satışından iki gün sonra bir oyunun 1 milyon dolardan fazla bir fiyata satılmasına şaşırdığını belirtti.

Heritage Auctions, nisan ayında ise 1986'da satın alınan Nintendo'nun Super Mario Bros. oyununun açılmamış bir kopyasını 660 bin dolara satmıştı. Super Mario 64 ve The Legend of Zelda'nın kopyaları, Nintendo her ikisini de modern Nintendo Switch konsolu için yeniden yayınladığı için oynamak amaçlı değil de koleksiyon amaçlı satıldı.

Super Mario 64, Nintendo 64 sisteminin en çok satan oyunuydu ve oyuncuların seviyeler arasında yan kaydırma ile sınırlandırılmak yerine boşlukta özgürce hareket etmelerine izin veren yeni bir stil sunuyordu.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, retro oyunlara olan ilginin artması ve bazı koleksiyoncular için muazzam kârlar yaratmasıyla birlikte, video oyunu koleksiyon ürünleri pazarının ciddi bir yükselişte olduğunu ve fiyatların epey arttığını söylüyor. Bu noktada pazarın aşırı şişirilip şişirilmediği de merak konusu olmaya devam ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.