18 milyon kullanıcıya sahip İstanbulkart, fintek sektörünün yeni oyuncuları arasına girdi

İstanbulkart artık ulaşım dışı birçok noktada kullanılabiliyor ve İstanbullular tarafından ödeme aracı olarak tercih ediliyor.
18 milyon kullanıcıya sahip İstanbulkart, fintek sektörünün yeni oyuncuları arasına girdi

BELBİM tarafından hayata geçirilen İstanbulkart yani bir dönemki Akbil, bundan 14 yıl önce bir noktadan başka bir noktaya toplu taşıma ile gitmek için kullanılmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde18 milyon kullanıcıya sahip olan kart yenilendi. Ulaşım dışı alanlarda da aynı kolaylığı sağlamak amacıyla bir yaşam kartına dönüştü. Yani marketlerden müzelere, online alışverişlerden İspark otoparklarına, akaryakıt istasyonlarından eğlence sektörüne, perakende mağazacılıktan kafe-restoranlara, taksilerden bakkallara kadar birçok noktada ödeme seçeneği olarak hizmet veriyor.

Yaptıkları iş birlikleriyle sadece ödeme alanında değil, indirim ve kampanyalarla da kullanıcılara kolaylık sunuyor. İstanbulkart attığı bu adımla aslında önemli bir boşluğu dolduruyor. Çünkü hem ulaşım hem alışveriş ödemeleri yaparken personel devam kontrol sistemi (PDKS) sağlayan ve abonman hizmeti olan başka bir elektronik para kartı mevcut değil. Yakında İstanbulkart Mobil’i daha kullanıcı dostu hale getirecek olan kurum, mikro kredi, bakiye transferi, fatura ödeme gibi özelliklerle de İstanbullulara kolaylık sağlayacak.

İşbirliklerine imza attı

"Sosyal sorumluluk projelerimizle yüz binlerce İstanbullunun hayatına dokunuyoruz" diye konuşan BELBİM AŞ Pazarlama ve Müşteri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ceyda Ünal finansal hizmetlerde daha iyi noktaya getirebilmek için fintek dünyasıyla iş birlikleri yaptıklarını söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Aslında süreç, yönetimin değişmesiyle başladı diyebiliriz. Markamız yeni bir vizyonla yeni bir bakış açısı kazandı. Hepimiz çok büyük heyecanla ve hevesle neler yapabiliriz diye düşündük ve İstanbulkart’ı ‘Şehrin Yaşam Kartı’ yapma kararını aldık. Tüm İstanbul’da kolayca ödeme yapılabilen bir ön ödemeli kart haline getirmek için iş birlikçilerimizle görüşmeye başladık. Ödeme kanallarının artışıyla kullanıcılarımız İstanbulkart’ı daha fazla kullanmaya ve bu sebeple daha fazla yükleme kanalına ihtiyaç duymaya başladı. Yükleme ağını da dijitale ağırlık vererek genişletti. En pratik şekilde yükleme yapılabilen İstanbulkart Mobil’in yanına mobil bankacılık ağını ekledi. Geldiği noktada İstanbullular sahip oldukları Akbank, Denizbank, Enpara, Finansbank, Garanti Bankası, Papara, Paycell, Tosla, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası mobil uygulamalarından yükleme talimatları verebiliyor. Türk Telekom ile yaptığımız iş birliği ile nakit ve kredi kartına ihtiyaç duymadan sadece SMS ile İstanbulkart yüklemesi mümkün hale geldi. Verilen talimatların aktifleşmesi için de tüm geçiş cihazlarımızı güncelledi. Dijital dönüşüm çalışmaları İstanbulkart Mobil’den ödeme ve yükleme yapabilmeyi mümkün hale getirdi. Birçok noktada temassız ödeme seçeneği olarak hizmet veriyor."

Marketlerle dikkat çeken iş birliği

18 milyon kullanıcı ile marketlerin ilgisini çeken ve de her yerde ulaşabilir olmayı sağlayan İstanbulkart'la A101, BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK Marketlerden ödeme ve yükleme yapılabiliyor, İstanbulkart satın alabiliyor.

Marketlerin haricinde restoranlarda da kullanabiliyor. Multinet iş birliği ile 30 bin noktada -kafe-restoran, market- ödeme yapılabiliyor.

Marketlerin haricinde yeni nesil çözümlerde de geçerli. BiTaksi’de ödeme yapılabiliyor, HOPİ’deki paracıklar İstanbulkart’a aktarabiliyor. Bir diğer iş birliği ise İş Bankası ile gerçekleştirildi. İş Bankası fiziksel POS’larının bulunduğu her yerde ve Maximum Mobil’de İstanbulkart ile ödeme yapabiliyor. Ünal konuyla ilgili şöyle konuşuyor: "İş Bankası iş birliği bize tüm akaryakıt istasyonlarının ve perakende ödemelerinin kapılarını açtı. Halkbakkal projemiz ile de pandemi döneminde büyük yara alan esnafımıza destek olabilmek için mahallemizdeki bakkalda da İstanbulkart ile ödeme yapabilme imkanı sağladık."

Yeni mobil uygulama ile QR kod ile geçiş

Ünal, İstanbulkart Mobil’i yenilendiğini ve tasarımın çok daha kullanıcı dostu olduğunu söylüyor. Bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: "Yeni mobil uygulamamızda QR kod ile geçiş çok daha kolay olacak, Dijital İstanbulkart ile e-ticaret ödemeleri yakında mümkün olacak. Bunların yanı sıra tüm ulaşım ağımızda geçerli olan QR kod ile ödemeyi ulaşım dışına da taşıyacağız. Yeni İstanbulkart Mobil ile sadakat programının da yolu açıldı. Kullanıcılarımızın İstanbulkart’ın ulaşım dışı alanlardaki kullanımı arttıkça kazanacağı bir özellik üzerine çalışıyoruz. Böylece kişiye özel kampanyaları yeni mobil uygulamamızla hayata geçirebileceğiz."

Ayrıca eski kartlar tüm haklarıyla kullanıma devam edebileceğini, yeni kart almak isteyen kullanıcıların www.istanbulkart.istanbul adresinden başvuru yapabildiğini ya da biletmatiklerden alınabildiğini hatırlatalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.