SoftBank, Yahoo Japan'ın hakları için 1,6 milyar dolar ödedi

SoftBank'in internet işletmesi Z Holdings, Verizon'a, Japonya'da kalıcı olarak Yahoo markası ve teknolojisinin haklarını güvence altına almak için yaklaşık 1,61 milyar dolar ödemeyi kabul etti.
SoftBank, Yahoo Japan'ın hakları için 1,6 milyar dolar ödedi

SoftBank'in internet işletmesi Z Holdings Corp., pazartesi günü yaptığı açıklamada, Verizon Communications Inc.'ye Japonya'da kalıcı olarak Yahoo markası ve teknolojisinin haklarını güvence altına almak için 178,5 milyar yen (yaklaşık 1,61 milyar dolar) ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Yahoo'nun ABD'deki geri çekilmesinin aksine şirket, SoftBank'in temel bir parçası olmaya devam ediyor. Daha önce Yahoo Japan olarak bilinen SoftBank'in internet işletmesi ise Z Holdings olarak yeniden markalandı. Şirket, Japonya ve Güneydoğu Asya'da büyüme için ödeme uygulaması PayPay ve sohbet uygulaması Line gibi hizmetlere sahip.

Z Holdings'ten yapılan bir basın açıklamasında şirket, "Yahoo Japan Lisans Sözleşmesi feshedilecek olsa da, Yahoo Japan ve Verizon Media iş birliğine dayalı iş ve teknoloji ilişkilerini sürdürecek." ifadesi yer aldı.

Daha önce sizlere Apollo'nun TechCrunch'ın da içinde bulunduğu Verizon'un medya varlıklarını 5 milyar dolara satın alacağı haberini paylaşmıştık. Buna göre Verizon, Yahoo ve AOL dahil olmak üzere medya işletmelerini özel sermaye şirketi Apollo Global'a devrediyor. Şirket, bu yılın ikinci yarısında kapanması planlanan 5 milyar dolarlık bir anlaşmada internet devleriyle rekabet edecek.

Verizon, 2017 yılında Yahoo'yu 4.8 milyar dolar karşılığında satın almış ve AOL ile Oath adı altında birleştirmişti. Ancak Oath projesi büyük ölçüde ivme kazanamadı ve eski AOL CEO’su Tim Armstrong 2018′de şirketten ayrıldı. Oath, Kasım 2018′de Verizon Media Group olarak yeniden markalandı ve Guru Gowrappan tarafından yönetilmeye başlandı. Şimdi ise Gowrappan'ın Apollo yönetiminde Yahoo’ya liderlik etmeye devam edeceğini sizlere aktarmıştık. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.