Jeff Bezos, 199 milyar dolar serveti ile bugün emekli oluyor

Amazon'un Kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos 57 yaşında Bloomberg'in Milyarder Endeksi'ne 199 milyar dolar ile emekli oluyor.
Jeff Bezos, 199 milyar dolar serveti ile bugün emekli oluyor

Amazon Şubat 2021'de, geçen senenin son çeyreğine ilişkin bilançosunu açıklarken şirketin kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos'un bu yıl CEO'luk görevinden ayrılacağını duyurmuştu. Beklenen oldu. Bezos, bugün görevi bırakıyor. Yani 57 yaşındaki iş insanı Bloomberg'in Milyarder Endeksi'ne 199 milyar dolar ile emekli oluyor.

CEO'luk koltuğunu Amazon Web Services (AWS) CEO'su Andy Jassy’ye bırakacak. Bezos, Amazon'un yönetim kurulu başkanı olarak kalmaya devam edecek. Bezos, emeklilik sonrası 2000'de kurduğu ticari uzay uçuş şirketi Blue Origin’in faaliyetlerine odaklanmayı planlıyor. Bezos, bu bağlamda 20 Temmuz’da ilk turistik uzay seyahatine çıkacak.

Geçen sene ABD'deki milyarderlerin Covid-19 salgınından bu yana toplam servetlerini 1,3 trilyon dolardan fazla artırdığı açıklanmıştı.ABD'nin en ünlü ekonomi dergisi Forbes'un verilerine göre milyarderlerin yüzde 45 servet artışı yaşadığı ortaya konmuştu. Bezos ise servetini Mart 2020'de 113 milyar dolarlık net servetten Mart 2021'de 193,4 milyar dolara çıkartmıştı.  

Bezos, aslında ilk kez 2017'de Microsoft'un kurucusu Bill Gates'i geride bırakarak dünyanın en zengin insanı olmuştu. O zamanlar net varlığı 90 milyar dolardan fazlaydı. 2017'den bugüne Bezos'un serveti kabaca 100 milyar dolar artmıştı. Bloomberg mevcut varlığını 193 milyar dolar olarak belirlenmiş ve bu sayı onu, Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk'tan sonra dünyanın en zengin ikinci kişisi yapmıştı.

1994 yılında kurulan şirketin 2021 Şubat itibarıyla piyasa değeri 1 trilyon 662 milyar dolar ulaştı. Bezos ve eski eşi MacKenzie Scott tarafından kurulan şirket, şu an dünyanın en değerli e-ticaret şirketi olma özelliğini taşıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.