Visa, açık bankacılık girişimi Tink'i 2 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor

İsveçte kurulan ve tüketicilere yönelik bir finans uygulaması olarak öne çıkan Tink, 2 milyar dolarlık satın alma sonrasında Visa bünyesinde bağımsız bir marka olarak varlığını sürdürecek.
Visa, açık bankacılık girişimi Tink'i 2 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor

Visa, açık bankacılık girişimi Tink'i i 2 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor. Yaklaşık 10 yıl önce kurulan Tink, tüm tarafların finansal alt yapılara erişmesini kolaylaştırıyor. İsveç'te kurulan ve tüketicilere yönelik bir fintech olarak öne çıkan Tink, geliştiricilere sunduğu API'lar ile geleneksel bankaların ve diğer hizmet sağlayacıların açık bankacılık yapmalarını sağlıyor.

Tink, İsveç'in önde gelen 10 bankasını birbirine bağlarken, 400 çalışan ile 18 farklı pazarda operasyon yürütüyor. Şirketin Avrupa'da 3 bin 400 finansal kurumu desteklediğini de eklemekte fayda var.

Visa ile kurulacak ortaklık kapsamında Tink organizasyonunu, ürünlerini ve hizmetlerini daha hızlı büyütme imkanına kavuşacak. Ayrıca Tink'in Visa bünyesinde bağımsız bir marka olarak faaliyet göstereceğini ekleyelim.

Tink paylaştığı duyuruda şu ifadeye yer verdi: 

Tink ve Visa, finans dünyasını birbirine bağlamak ve dijital finansal hizmetlerin büyümesini ve benimsenmesini hızlandırmak için ortak bir misyonu paylaşıyor. Bu ortaklık, Tink'teki herkesin son on yılda yaptığı katkıyı ve müşterilerimizin bize duyduğu güveni yansıtıyor.

Visa ile ortaklık kurmak, bağımsız bir marka olarak faaliyet göstermeye ve Tink'in inanılmaz güçlerini geliştirmeye devam ederken, organizasyonumuzu, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi daha da büyütmemize, mevcut ve gelecekteki müşterilerimize daha iyi hizmet vermemize olanak sağlayacaktır.

2019'un Şubat ayında  56 milyon euro yatırım alan Tink, daha 1 yıl dolmadan Ocak 2020'de 90 milyon euro yatırımını aldı. 2020'deki yatırım turunun liderliğini Dawn Capital, HMI Capital ve Insight Partners üstlenmişti. Girişimin yatırım sonrası değerlemesi 415 milyon euroya ulaşmıştı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.