Cube Incubation, mentorluk programını “Global Startup Mentorship Program” ile dünyaya açıyor

Mevcut mentorluk programında 160 mentor’a ulaşan ve programda yaklaşık 100 girişime mentorluk desteği veren Cube Incubation, şimdi ise globale açılma yolunda Global Startup Mentorship Program'ı hayata geçiriyor.
Cube Incubation, mentorluk programını “Global Startup Mentorship Program” ile dünyaya açıyor

Geçtiğimiz mart ayında Cube Incubation'ın Tübitak Bigg+ Mentorluk Programı ile ilgili öne çıkan istatistikleri sizlerle paylaşmıştık. Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation, yakın zamanda hizmet alanlarını global ölçeğe taşıma konusunda da adımlar atmıştı. Bu alanlardan birisi de mentorluk programı olarak belirlenmişti. Mevcut mentorluk programında 160 mentor’a ulaşan ve programda yaklaşık 100 girişime mentorluk desteği veren Cube Incubation, şimdi ise globale açılma yolunda Global Startup Mentorship Program'ı hayata geçiriyor.

Amaç, dünyanın her yerindeki mentor ve girişimcileri bir araya getirmek

Global Startup Mentorship Program’ının temel aracı, dünyanın farklı ülkelerindeki girişim ekosisteminden deneyimli yöneticileri mentor olarak programa dahil etmek ve yine bu mentorları dünyanın farklı ülkelerinden girişimcilerle bir araya getirmek. Projenin ortaya çıkış gerekçesi ise girişimcilerden önce girişimcilere destek veren ekosistem aktörleri olarak mentorların globale açılması. Çünkü bir girişimcinin farklı ülke pazarlarına erişebilmesi için öncelikle onlara destek veren ekosistem aktörlerinin global ilişkilere sahip olması gerekiyor.

Cube Incubation’ın Global Startup Mentorship Program’ın mevcut mentorluk programından bir takım farklılıkları var. Birincisi, mentorlar büyük çoğunlukla Türkiye dışından kabul edilecek. Ayrıca bu mentorluk platformunda öncelikli olarak Cube Incubation’ın girişimcileri yararlanmakla birlikte mentorların referansıyla hem Türkiye’den farklı girişim merkezlerindeki startup'lar ve hem de dünyanın farklı ülkelerindeki girişimciler de belli oranda yararlanabilecekler.

12 kişilik Early Adopters kurulu

Programın tasarımı ve geliştirilmesinde geri bildirimlerinden yararlanmak üzere – aynı zamanda programın da ilk mentorları olan- 12 kişiden oluşan bir “Early Adopters” kurulu oluşturuldu. Böylelikle programın özellikleri bu kurula danışılarak oldukça katılımcı bir yöntemle belirlenmeye çalışılıyor.

İlk etapta 2 çeşit temel etkinliklerle program başlayacak. Birincisi sadece mentorlara yönelik ekosistem paylaşım etkinlikleri. Dünyanın farklı ülkelerindeki girişim ekosisteminde yer alan mentorlar kendi ülkelerindeki ekosistemleri ve gelişmeleri diğer mentorlarla paylaşacak. Hedef her etkinlikte 3 farklı ülkeden mentorun paylaşım yapması. Böylece programa katılan mentorlar farklı ülkelerdeki ekosistemlerden doğrudan kontaklar bularak iş ağlarını genişletebilecekler ve o ülkelerdeki girişimcilik ekosistemi fırsatlarından hem kişisel olarak hem de kurumları adına yararlanma şansına da ulaşabilecekler. Özellikle de kişisel olarak farklı ülkelerin girişimcilik ekosistemlerindeki İnovasyon yöneticiliği, hızlandırma programı yöneticiliği, melek yatırımcılık, girişimcilik gibi birçok kariyer fırsatına doğrudan erişebilecekler.

İkinci çeşit etkinlikte ise programda yer alan mentorlar, dünyanın farklı ülkelerindeki girişimcilerle bir araya getirilecek. Böylelikle startup'lar farklı ülkelerdeki mentorlarla temas kurarak hem hedefledikleri ülke pazarları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaklar hem de ulaşmak istedikleri müşterilere, firmalara, yatırım fonlarına, hızlandırma programlarına ulaşmak için doğrudan kontaklar bulmuş olacaklar. Mentorlar da yeni teknolojileri, startup'ları, iş modellerini, yatırım fırsatlarını kolayca öğrenebilecekler.

Programla ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabileceğinizi hatırlatalım. Ayrıca programın yöneticiliği yapan Cube Incubation ekibinden Şerafettin Özsoy’a da doğrudan ulaşıp bilgi almak mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.