İkinci el araçlar için açık artırma platformu Motorway, 67.7 milyon dolar yatırım aldı

Motorway, B serisi yatırım turunda Index Ventures liderliğinde 67.7 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna girişimin mevcut yatırımcıları Latitude ve Marchmont Ventures'un yanı sıra BMW i Ventures ve Unbound katıldı.
İkinci el araçlar için açık artırma platformu Motorway, 67.7 milyon dolar yatırım aldı

Birleşik Krallık merkezli Motorway, ikinci el araçlar için açık artırma ile satışa çıkarılan araçları, oto galeriler ile buluşturuyor. Oto galeri sahipleri açık artırmaya katılarak, araçlar için kolayca teklif verebiliyor. 

Girişim, B serisi yatırım turunda Index Ventures liderliğinde 48 milyon pound yani 67.7 milyon dolar yatırım aldı. Bu yeni yatırım turu ile birlikte,  BMW i Ventures ve Unbound şirketin yatırımcıları arasında yerini aldı. Yatırım turuna Motorway'in mevcut yatırımcıları Latitude ve Marchmont Ventures'un da katılım gösterdiğini belirtelim. 

Alex Buttle, Tom Leathes ve Harry Jones tarafından 2017 yılında kurulan Motorway'in şimdiye kadar 14 milyon euro yatırım aldığını hatırlatmakta fayda var. 

Motorway nasıl çalışıyor? 

İkinci el araç sahipleri, cep telefonları üzerinden aracın bilgilerini girerek 1000 euro'ya varan bir fiyatlandırma ile aracı satışa çıkarıyor. Günlük açık artırma esnasında 3 binden fazla oto galeri teklif veriyor. En yüksek fiyatı veren kurum, aracı satın alıyor ve 24 saat içinde ücretsiz bir şekilde aracı teslim alıyor. 

2017'den bu yana platformda 65 bin aracın satıldığını belirtelim. 2021'in Mayıs ayında ise satış hacmi 50 milyon pound'a ulaştı. Motorway'de günde 2.5 milyon poundluk işlem gerçekleşirken, aylık olarak 4 binden fazla araç satışı gerçekleşiyor. Birleşik Krallık'taki tüm araçların yalnızca yüzde 5'inin çevrimiçi platformlarda satıldığını düşünürsek, Motorway'in önümüzdeki yıllarda kademeli bir büyüme gerçekleştireceğini söyleyebiliriz. 

Yatırım ardından Motorway CEO'su Tom Leathes, Motorway'in verimsiz fiziksel satış süreçlerini temel olarak dönüştürdüpünü belirtti. Leathes, aracıların ortadan kaldırılarak, hem satıcılar hem de oto galeriler için daha iyi fiyatlar sunduğunu söyledi. 

Index Ventures ortağı Danny Rimer ise yatırım yapmak için endüstrileri dönüştüren ve tüketicilerin ihtiyaçlarına gerçekten cevap veren şirketleri tercih ettiklerini ifade etti. Moorway'in ise bu tanıma uyduğunu dile getirdi. 

Son 12 ayda satışlarını 3 kat arttıran Motorway, 2021'de yüzde 300 büyüme bekliyor. Aynı şekilde girişimin 2021'de 650 milyon pound satış rakamına ulaşmayı hedeflediğini belirtelim. Motorway, aldığı yeni yatırımı ise şu anda 160 kişiye ulaşan ekibi büyütmek için kullanacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.