Magnetiq: KOBİ'ler için hazır şablonlar sunan dijital pazarlama platformu

Magnetiq, tasarım alanında sunduğu hazır şablonlar ve sade bir reklam paneli ile kobilerin dijital pazarlama süreçlerine destek oluyor.
Magnetiq: KOBİ'ler için hazır şablonlar sunan dijital pazarlama platformu

Yerli girişim Magnetiq, hazır şablonlar ve kullanımı kolay reklam paneliyle kobilerin dijital pazarlamaya kolayca adım atmasını sağlıyor. Mayıs ayının başında Beta sürümünü yayınlayan Magnetiq, dijital reklamcılıktaki tasarım ve hedefleme iş yükünü üstleniyor. Bu arada belirtelim Webrazzi okuyucularına özel, Webrazzi25 kodunu kullanarak 1 yıl boyunca Magnetiq'i %25 indirimli olarak kullanabilirsiniz.

İki kurucu ortağın hayata geçirdiği girişimin ortaklarından biri de Berkay Yavuz. 11 kişiye ulaşan ekip, projeyi pandemi sürecinde uzaktan çalışarak hayata geçirdi. Bu nedenle girişim, İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir başta olmak üzere ülkenin 4 bir yanından ekip üyelerini çatısı altında topluyor. 

Girişimin çıkış noktası

Girişimin kurucu ortağı Berkay Yavuz, girişimin hikayesini bizlere şöyle aktarıyor: 

Yıllardır dijital pazarlama dünyasında birçok farklı iş modeli ve sektörde edindiğimiz tecrübe, verdiğimiz mentörlükler ve eğitimler sonucu, ortaklar olarak küçük orta ölçekli işletmelerin dünyasındaki dijital pazarlama bariyerlerinin farkındaydık.

KOBİ'lerin yaklaşık 70%’inin dijital pazarlamasını şirket sahipleri tarafından yönetildiği dünyada, reklam verme platformlarının komplike olması, görsel tasarım tarafında yaşanan sıkıntılar ve dahası bu tarafta etkin bir çözüm ihtiyacı olduğunun göstergesiydi. Buradan yola çıkarak, Magnetiq, pandemi döneminin başlarında iki kurucu ortak tarafından hayata geçirilmek üzere kuruldu. 

Pandemide belki de en çok etkilenen kesim olan küçük-orta ölçekli işletmelerin dijital pazarlama alanında hayatlarını kolaylaştırmayı hedefledik. Dijital pazarlama dünyasındaki fırsatlara pandemi ile birlikte en çok ihtiyaç duyan KOBİ’ler Magnetiq ile dijital reklam görsellerini saniyeler içinde hazırlarken, istedikleri tüm reklam platformlarında kullanıcı dostu bir arayüz ile reklamlarını yayınlıyorlar.

Amacımız KOBI ve pazarlama ekibi olmayan startup’ların, tüm dijital reklamlarını verimli ve kolay bir şekilde platformumuz üzerinden yönetebilmesi. Kullanıcılarımıza akıllı öneriler, hazır reklam şablonları, e-ticaret entegrasyonları gibi pratik çözümler sunmayı planlıyoruz. Ekibimiz tasarım yeteneklerine ve dijital alanda tecrübesine çok güveniyor, kullanıcı deneyimini önceliklendiriyor. Bu vesile ile, dijital reklamların tüm karmaşıklığını ortadan kaldırmayı amaçlayıp bütün süreci basit ve etkin süreçlere indirgedik.

Magnetiq nasıl kullanılıyor? 

Platforma e-posta adresiniz veya Facebook hesabınız ile giriş yapabiliyorsunuz. İlerleyen dönemde Magnetiq'e Google ile giriş yap seçeneğinin ekleneceğini de belirtelim. Kullanıcı ve işletme bilgilerini doldurduktan sonra, Facebook ve Instagram hesaplarınızı platforma bağlamanız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde Google ve TikTok hesabınızı da bağlamanız mümkün olacak. 

Facebook bağlantısının ardından, hesabınıza bağlı reklam hesaplarını ve sayfaları görüntüleyebiliyorsunuz. Kullanmayı tercih ettiğiniz reklam hesabını ve reklam vermek istediğiniz sayfayı seçerek dijital pazarlama yolculuğunu başlatıyorsunuz. 

Yeni kampanya butonu üzerinden kampanyanızı kolayca başlatabilirsiniz. Temel bilgiler kısmında, açılış sayfası, UTM bilgileri ve kampanya ismi gibi bilgileri tamamladıktan sonra, kampanyanın amacını belirliyorsunuz. 

Bir sonraki adımda ise, reklamın yayınlanacağı platformları seçiyorsunuz. Şimdilik Google reklamları, Facebook Messenger ve TikTok platformları aktif olarak kullanılamıyor. Ancak ürün, henüz beta sürümünde olduğu için bu platformları da kademeli olarak kullanıcılara açmayı planlıyor. 

Ekip, kobilere karmaşık gelen Facebook reklam panelini daha sade bir görünümle kullanıcıların ilgisine sunuyor. Böylece kafa karıştırabilecek hiçbir detay ile karşılamıyorsunuz. Aynı şekilde eklediğiniz her bir demografik kriter ile tahmini günlük kullanıcı sayısını da görüntüleyebiliyorsunuz. 

Facebook reklam panelinde gördüğümüz konum seçeneği, Magnetiq'te de kendini gösteriyor. 

Platformları ve hedeflemeyi tamamlamanızın ardından kampanyaya dair bilgileri bir özet halinde görmeniz de mümkün. 

Tasarım kısmında ise özellikle restoran ve cafe gibi işletmelerin kolayca faydalanabileceği şablonlara yer veriliyor. Ayrıca ürün tanıtımı, uygulama reklamı, indirim ve etkinlik duyurularına yönelik şablonlar da mevcut.  

Ürünü incelediğimde yaklaşık 17 hazır şablon ile karşılaştım. Bu arada şablonları düzenleme konusunda şu an için kişiselleştirme özelliklerinin yer almadığını belirteyim. Yani hazır şablonların rengini, fontlarını ve görsellerini şu an için değiştirmeniz pek mümkün değil. 

Ancak reklam verenler için tasarım boyutlandırma süreçlerinin çok daha hızlı ve kolay tamamlandığını söyleyebilirim. Sadece metni ekleyerek aynı anda 9 farklı reklam tasarımına sahip oluyorsunuz. Bu yaklaşım, Facebook panelinden her bir boyut için tek tek tasarım yüklemekten çok daha işlevsel. 

Diğer tüm aşamalarda olduğu gibi, bütçe planlama ekranı da oldukça sade. Ekibin Kobileri hedeflediğini düşündüğümüzde, bu sade tasarımın karar verme sürecini hızlandırdığını da söyleyebiliriz. 

Altyapı detayları ve kullanım oranları 

Ekip, altyapıyı 1 yılda geliştirdiklerini belirtiyor. Yavuz'un aktardıklarına göre; Magnetiq, ilk etapta tasarım (UI & UX) ile başlayıp, prototipler hazırlayarak KOBİ’ler için en iyi deneyimi sağlamayı hedefledi. Daha sonra yazılım ekibi projeyi devralarak, tüm reklam platformlarının API’leri ile (Google, Facebook ve Instagram) kusursuz bir entegrasyon sağlamak için çalıştı. Ekibin geliştirme sürecinde,  Amazon Web Servisleri ve MongoDB çözümlerinin start-up’lara sunduğu destek ve paketlerden faydalandığını belirtelim. 

Beta sürümü ile mayıs başında kullanıcıların beğenisine-servisine sunulan Magnetiq'in1500 KOBI’ye yakın bir bekleme listesi bulunuyor.

Berkay Yavuz kullanıcı rakamlarını da paylaşıyor: 

İki haftalık bir kapalı BETA dönemi geçirdik. 25 işletmeyi dahil ettiğimiz bu dönemde ortalama kullanıcı başı 3 kampanya, 5 hedef kitle ve 10 reklam tasarımı hazırlandı.Ayrıca kısa bir zaman içerisinde Türkiye’nin önde gelen markaları ile kurduğumuz iş birliktelikleri ile yakın zamanda çok daha fazla kullanıcıya ulaşacağız.

Platformun Rakipleri

Berkay Yavuz platformun rakiplerini şöyle aktarıyor: 

Globalde rakiplerimiz mevcut, bu alanda 2017’de Hootsuite tarafından satın alınan Adespresso başı çekmekte. Bizim çözümümüzün farklılaştığı alanlar ise KOBİ’lerin sektörlerine uygun hazır reklam şablonları ile bir tasarımcıya ya da reklam ajansına ihtiyaç duymadan reklamlarını hazırlamaları ve oldukça karmaşık olan reklam platformları yerine onların dilinden ve kullanım alışkanlıklarından anlayan bir arayüz ile karşılaşmaları.

Niyet odaklı hedefleme dediğimiz, işletmelere hali hazırda ilgi duyma ihtimali yüksek olan potansiyel kitlelere ulaşmalarını temel olarak belirledik ve sunduğumuz amaçlar da bu doğrultuda reklamveren işletmelerin reklamdan beklentileri ile bağdaşmakta.

Magnetiq'in freelancer dijital pazarlama uzmanları veya dijital ajanslara göre fiyat performans açısından küçük-orta ölçekli firmalar için çok daha uygun fiyatlı bir çözüm olarak konumlandığını söyleyebiliriz. 

Girişim, Google, Facebook, Instagram ve TikTok gibi, kobilerin tüm dijital reklam mecralarını; tek bir yerde toplamayı amaçlıyor. Böylece platformda, mecralar arası veri akışı gerçekleşirken, reklam verenlere çok daha efektif bir hedefleme imkanı sunuluyor. 

Yaz sonunda güncelleme planı: akıllı öneriler ve video reklamlar

Halihazırda QNBEYOND hızlandırma programında devam eden Magnetiq, önümüzdeki ay Google entegrasyonu ile arama ve görüntülü reklam ağlarını da platformumuna dahil edecek. Yaz sonunda ise Tiktok, Linkedin ve Twitter gibi reklam platformlarının Magnetiq'e eklenmesi bekleniyor.

Ekibin yakın zamanda anlaştığı iş ortakları ile birlikte önümüzdeki aylarda Türkiye özelinde birçok KOBİ’nin dijital pazarlama alanında çözüm ortağı olacağını belirtelim. Devam eden yatırım görüşmelerinin de kısa vadede sonuçlanması ile birlikte, ekip platforma yeni özellikler eklemeye devam edecek.

Planlar kapsamında; platformdaki reklam şablonlarına statik tasarımların yanı sıra video reklamların da yer alması bulunuyor.  Ekip ayrıca akıllı öneriler ile kullanıcıların reklam kampanyalarının performanslarını daha da arttıracağı özellikler ile Amerika lansmanını planlıyor. Son olarak ekibin 1 sene içerisinde yeni ülkelerde de lansmanlar yapmayı düşündüğünü eklemekte fayda var. 

Fiyatlandırma 

Magnetiq, aylık üyelik sistemi ile çalışıyor. Kullanıcılar aktif dijital kampanya sayısına göre hazırlanan paketlerden istediklerine üye olabiliyor.  Paketler, özelliklerine ve ekip üyelerine göre aylık 59 TL ile 599 TL arasında değişiyor. 

Üyelik paketinin aylık bedeli dışında tüm reklam harcamaları ise direk Facebook ve Google platformları üzerinden hesaplarına yansıyor. Bu nokatada Magnetiq'in herhangi bir ek komisyon almadığını belirtelim.

Eğer platforma bir şans vermek isterseniz, 1 ay içinde  Webrazzi25 kodunu kullanarak 1 yıl boyunca Magnetiq'i %25 indirimli olarak kullanabilirsiniz.  tüm paketler için bu indirim kodundan faydalanabileceğinizi de eklemekte fayda var. İndirimden faydalanmak için Magnetiq'e üye olduktan sonra, istediğiniz paketi ayarlar menüsünden seçip, kredi kartı bilginizi girdikten sonra, ödeme adımında bu indirim kodunu girmeniz yeterli. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.