'Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu'nda öne çıkan başlıklar

Challenger Insider tarafından hazırlanan başlıklı 'Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu' açıklandı. Buna göre 2021’in ilk çeyreğinde, dijital bankalara yapılan toplam yatırım miktarı 3.7 milyar doları aştı.
'Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu'nda öne çıkan başlıklar

Challenger Insider tarafından hazırlanan başlıklı Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu açıklandı. Dijital bankacılık yatırımlarındaki trendlere odaklanan rapora göre 2021’in ilk çeyreğinde, dijital bankalara yapılan toplam yatırım miktarı 3.7 milyar doları aştı. Dünya genelinde toplam 42 dijital banka yatırım aldı. İlk çeyrekte dünya genelinde sırasıyla en çok ABD, İngiltere ve Meksika’da dijital banka yatırımları gerçekleşti. 

Raporda dikkat çeken en önemli nokta, 2021 yılının ilk çeyreğinde kapatılan yatırımların nicelik olarak artması... Buna göre Mart 2021'de 19 dijital bankaya 2 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı. Rapora göre bunun nedenini aşılama oranlarındaki artış ve pandemiye ilişkin atılan normalleşme adımlar...

Küresel Dijital Bankacılık Yatırım Raporu'na göre dijital bankacılıkta rekabetin en yüksek olduğu pazar, ABD... Buna göre Kuzey Amerika pazarındaki en önemli haberler, İngiltere'de merkezli dijital bankalardan geldi. Revolut'un Kanada'dan ayrılma kararı aldığı ve ABD'de bir bankacılık lisansı için başvurduğu ve 50 eyaletin tamamında işletmelere hizmet vermek için çalışmaya başladığı belirtiliyor. Ayrıca raporda  Monzo'nun, FDIC üyesi Ohio merkezli Sutton Bank ile işbirliği yaptığı ve ABD pazarına açılacağını duyurduğunu anlatıyor. 

Bu çeyrekte Güney Amerika'daki en büyük yatırım ise Series G turnesinde 400 milyon dolar ile Nubank oldu. Nubank toplam yatırım tutarını 1,2 milyar dolara çıkarırken, Brezilya dijital bankacılık girişiminin değerlemesi 25 milyar dolara ulaştı. Nubank'ın 2019 değeri yalnızca 10 milyar dolardı. Nubank'ın şu anda 34 milyondan fazla kullanıcısı var. Bölgede dikkat çeken bir diğer ülke ise Meksika... Yatırım miktarları büyük olmasa da farklı girişimler, yatırım almaya başladı. Burada dijital bankalara rakip 15'ten fazla rakip banka var. Yani rekabet çok yüksek seviyede.

Avrupa ise bu çeyrekte en büyük yatırım turuna tanık oldu. BNPL girişimi İsveç merkezli Klarna, 1 milyar dolarlık yatırım aldı. Değerini 31 milyar dolara çıkaran fintech girişimi, tıpkı İsveç'te olduğu gibi Almanya'da da tasarruf ve cari hesap hizmetleri sunmaya başladı. Kısacası, Klarna bir BNPL girişimi olarak başladığı yolda ABD'li rakibi Affirm'i takip edecek. Affirm kısa süre önce halka arzını tamamladı ve bu çeyrekte banka kartı hizmetini sunmaya başladı. İngiltere merkezli Starling, D Serisi yatırımını alarak değerlemesini 1,9 milyar dolara yükseltti. Operasyonel karlılığa geçiş yapan Starling, İngiltere'deki kredi hacmini genişletmeyi ve ardından Avrupa'daki farklı ülkelere açılmayı planlıyor. 

Türkiye'de bu yıl dijital bankacılık lisans çalışmaları tamamlanıyor

Asya pazarı, dijital bankacılık lisanslarının dağıtımında dünyaya liderlik ediyor. Özellikle Güneydoğu Asya bu konuda başarılı oldu. Hong Kong'un sanal bankalarından biri olan WeLab, bu çeyrekte Asya'dan en fazla yatırım toplayan girişim olmayı da başardı. Allianz'ın yatırım kolu Allianz X'in 75 milyon dolarlık C Serisi yatırım turunu kapattı. Rapora göre Asya pazarı, yüksek nüfusu ile ciddi bir potansiyel getiriyor. Sayı ve miktar olarak bu çeyrekte görülmeyen adımın kısa vadede atılacağı tahmin ediliyor. Türkiye'de ise bu yıl dijital bankacılık lisans çalışmalarını bu yıl tamamlanacak. Rapordan çıkan öngörüye göre yakın gelecekte Türkiye'de dijital bağımsız bankalar görülebilir.

Dijital bankalara 2021 yılının ilk çeyreğinde en fazla yatırım sırasıyla ABD, İngiltere ve Meksika'da yapıldı. İlk çeyrekte ABD'den 12 dijital banka, İngiltere'den 8 dijital banka ve Meksika'dan 3 banka yeni bir yatırım turu almayı başardı. Miktar olarak ve en çok yatırım 655 milyon dolar ile İngiltere'de gerçekleştirildi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.