Plaid 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldı

Visa tarafından 5.3 milyar dolara satın alınma anlaşması suya düşen Plaid, 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldığını duyurdu.
Plaid 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldı

Kullanıcılarının finansal hesaplarını uygulamalara bağlaması için API üreten fintech girişimi Plaid, 425 milyon dolarlık Seri D yatırımı aldığını resmi blogu üzerinden duyurdu. Aldığı son yatırımla birlikte Plaid'in değerlemesi de 13.4 milyar dolara ulaştı.

Bildiğiniz üzere Plaid, geçtiğimiz 2020 yılının hemen başında Visa tarafından satın alınma konusunda anlaşma gerçekleştirmişti. Ancak satın alma işlemi geçen bir yıl içerisinde finalize edilmedi ve Plaid, 13 Ocak 2021 tarihinde satın alma anlaşmasını iptal ettiğini ve bağımsız bir şirket olarak kalmaya devam edeceğini açıkladı. Satın alma anlaşmasının finalize edilememesinin sebebi ise Department of Justice nezdinde açılan bir davaydı. Visa'nın bu satın almayla yaşanabilecek tekelleşme kaygısı dikkate alındı ve Visa, davanın uzun sürebileceğini gerekçesi ile anlaşmadan caydığını açıkladı.

Görünen o ki, Plaid gerçekleşmeyen 5.3 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını çabuk atlattı ve Seri D yatırımını aldığı duyurdu. Bugün Visa'ya 5.3 milyar dolara satılamayan Plaid'in değerlemesinin ise 13.4 milyar dolar olması çarpıcı bir gelişme. Bu 425 milyon dolarlık yatırıma Altimeter Capital önderlik etti. Silver Lake ve Ribbit Capital da bu turda Plaid'in yatırımcısı olan yeni girişimler olarak göze çarptı. Mevcut yatırımcılardan Andreessen Horowitz, Index Ventures, Kleiner Perkins, New Enterprise Associates, Spark Capital ve Thrive Capital da tura katkıda bulundu.

Plaid başarılı bir 2020 yılı geçirmesinin ardından, gösterdiği performansla ederinin Visa'nın teklif ettiğinden de fazla olduğunu kanıtlamış oldu ve Visa tarafından satın alınmaması neticesinde daha karlı çıktığını da söylememiz mümkün. 2020 yılında müşteri sayısını yüzde 60'dan fazla artırmayı başaran şirket, ekibi de büyütmeye devam ediyor. Son dönemde hızla büyüyen şirketin bugünkü çalışan sayısı 650'yi aşmış durumda.

Basına konuşan Plaid'in CEO'su Zachary Perret, bu turda yatırımcıları arasına katılan üçlüden dolayı heyecan duyduklarını aktardı ve bir sonraki aşamanın halka arz olduğunu dile getirdi. Kısacası böylesi büyüyen bir fintech olarak Plaid'in kuvvetle muhtemel bir Seri E yatırımı olmayacak ve bundan sonraki aşamada girişim IPO belgelerini hazırlamaya başlayacak gibi gözüküyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.