Kupa formatında online fotoğraf yarışmaları düzenleyen yerli uygulama: PhotoCup

PhotoCup, dileyen herkesin kendi çektiği temaya ve formata uygun fotoğraflarla yarışabildiği ve/veya fotoğraflara oy vererek ödüller kazanabildikleri, dünyanın en heyecanlı fotoğraf şampiyonası olarak faaliyet gösteriyor.
Kupa formatında online fotoğraf yarışmaları düzenleyen yerli uygulama: PhotoCup

PhotoCup, belirli aralıklarla ve farklı temalarda fotoğraf kupaları düzenliyor. Uygulama, dileyen herkesin kendi çektiği temaya ve formata uygun fotoğraflarla yarışabildiği ve/veya fotoğraflara oy vererek ödüller kazanabildikleri, dünyanın en heyecanlı fotoğraf şampiyonası olarak faaliyet gösteriyor. PhotoCup’ta, futbolda uygulanan kupa sistemi fotoğraf yarışmasıyla birleşiyor demek mümkün.

Her turda en çok oyu alan fotoğraf bir üst tura çıkıyor

Fotoğrafçı Niko Guido’nun fikrinden doğan PhotoCup’ta, bir kupa için yüklenen yüzlerce fotoğraf, alışılagelmiş yarışmaların aksine rastgele bir şekilde rakipleriyle eşleşiyor ve oylama başlıyor. Bir üst tura geçen fotoğraf, başka bir fotoğrafla yeni bir karşılaşma yapıyor. Her turda yeniden başlayan heyecan günlerce sürerken, en çok oyu alarak tüm turları geçen ve final maçını kazanan fotoğraf şampiyon oluyor. Kendi düzenlediği kupaların yanı sıra Türkiye’nin bilinen markalarıyla iş birliklerine de imza atan PhotoCup, birçok önemli markanın sponsorluğunda yarışmalar da düzenliyor.

Konseptlere göre yarışmalar düzenleniyor

PhotoCup üyesi olmak için ya e-posta adresinizle ya da Google veya Facebook hesaplarınızla platformda üyelik oluşturmanız gerekiyor. Eğer fotoğrafınızın yarışmasını istiyorsanız, herhangi bir fotoğraf yükleyebiliyor ve canlı olarak son durumu takip edebiliyorsunuz. Uygulamayı web sitesi üzerinden kullanabildiğiniz gibi uygulamalardan da kullanmanız mümkün.

PhotoCup'ta dilerseniz sadece oy da kullanabiliyorsunuz, bunun için yarışmacı olmanıza gerek kalmıyor. Fotoğrafların belli konseptlere göre yarıştığının da altını çizelim. Örneğin; şu anda baktığımda "Sağlık Çalışanları" ve "PhotoCup'ta 100. Kupa-En İyiler" konseptli iki farklı yarışma ile karşılaşıyorum.

PhotoCup Masters ile usta fotoğrafçılar da oylamaya dahil olabiliyor

Fotoğrafla ilgilenen herkese açık yarışma platformu PhotoCup’ta, “En İyi Fotoğrafçı” ve “En İyi Fotoğraf” kategorilerinin yanı sıra “En İyi Oy Veren” kategorisi de yer alıyor. PhotoCup'ın özellikle pandemi döneminde eve kapanan gezgin fotoğrafçılar tarafından ilgiyle takip edildiği belirtiliyor. Kullanıcıların yanı sıra "PhotoCup Masters" adı altında birleşen usta fotoğrafçılar da oylamaya dahil olarak fotoğraf sanatının gelişmesine katkı sağlıyor. 

1,5 milyon dolar değerleme ile yatırım

1 Mayıs 2020’de kullanıcılarıyla buluşan ve son dönemlerde yurtdışına açılma planları içinde olan PhotoCup'ın geçtiğimiz günlerde, henüz sektörde ilk yılını doldurmadan, MobileX’in kurucularından Cem Ortabaş ve xStudios’un kurucularından Kaan Ortabaş’tan 1,5 milyon dolar değerleme ile yatırım aldığını da hatırlatalım.

PhotoCup'ı App Store'dan, App Gallery'den ve Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.