Ödeal, son beş ay ile pandeminin ilk dönemlerini işlem hacimlerine ve üye iş yerlerine göre kıyasladı

Şirket, 81 ilde 42 bini aşkın Ödeal üye işyerindeki, 01 Ekim 2020 ile 28 Şubat 2021 arası verilerini; pandeminin ilk dönemleriyle karşılaştırmalı şekilde paylaştı.
Ödeal, son beş ay ile pandeminin ilk dönemlerini işlem hacimlerine ve üye iş yerlerine göre kıyasladı

Cepte POS ve Yazarkasa POS ürünleriyle öne çıkan ödeme kuruluşu Ödeal, pandeminin farklı sektörlerdeki ve reel ekonomideki etkilerini kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Marka, 81 ilde 42 bini aşkın Ödeal üye işyerindeki, 01 Ekim 2020 ile 28 Şubat 2021 arası verilerini; pandeminin ilk dönemleriyle karşılaştırmalı şekilde paylaştı. Veriler, bu zorlu günlerde, ödeme sistemleri sektörüne ve genel ticarete de ayna tutuyor. Özellikle mikro işletme ve KOBİ statüsünde lider ödeme kuruluşu olan Ödeal’ın verileri, sektörel çeşitliliğin yanı sıra; bir anlamda Türkiye genelini yansıtması açısından da değerli.

Cepte POS'ta işlem hacmi artışının en çok görüldüğü alan: Ayakkabı, çanta ve deri ürünler

Cepte POS’ta, son 5 ayın, pandemi ilk dönem karşılaştırmasında, işlem hacmi en çok artan sektör, yüzde 85 ile “ayakkabı, çanta ve deri ürünleri” olurken işlem hacmi en çok düşen sektör ise, yüzde 59 ile “otel, pansiyon, tatil köyü” oldu. Artışta “deri ürünlerini”, yüzde 59 ile “eğlence ve organizasyon”, yüzde 45 ile “mühendislik, enerji, doğalgaz, ısıtma ve soğutma” alanı takip etti. Bu alanda, özellikle tatil harcamalarındaki keskin düşüş pandeminin net etkisini gösteriyor.

Üye iş yerlerinde motosiklet ve bisiklet tamiri alanında yüzde 55'lik düşüş

Cepte POS, aynı dönem yeni üye işyerinde en çok artış yüzde 500 ile “kasap, manav, şarküteri” ve en çok düşüş yüzde 55 ile “motosiklet ve bisiklet tamiri” oldu. Artışta “kasap, manav, şarküteri” alanını, yüzde 260 ile “finans, döviz, kuyumculuk” ve yüzde 118 ile “çiçekçiler” takip etti. Bu alandaki, mutfak harcamalarının önemli bir kısmını oluşturan “kasap, manav, şarküteri” işyeri sayısındaki 5 kat artış ve “motosiklet ve bisiklet bakımındaki” keskin düşüş; sokağa çıkma yasağı uygulamasının bir etkisi olarak yorumlanabilir.

Yazarkasa POS’ta son 5 ayın, pandemi ilk 5 ay ile karşılaştırmasında, işlem hacminde en çok artış, yüzde 982 ile “basın-yayın” alanında gerçekleşti. Bu alanı, yüzde 421 ile “doğal ürünler, aktar ve kozmetik”, yüzde 262 ile “pet shop” ve yüzde 230 ile “eğitim-kurs” takip etti. En çok düşen alan ise, yüzde 94 ile “danışmanlık ve marka patent” alanı oldu. “Basın-yayın” ve “eğitim-kurs” alanlarındaki büyük artış, evde yaşama ve çalışmanın yarattığı kişisel gelişim ihtiyacının artışıyla açıklanabilir.

Yazarkasa POS'ta üye iş yeri artışı en çok “kasap, manav, şarküteri” alanında gerçekleşti

Yazarkasa POS aynı dönem üye işyeri karşılaştırmasında ise en çok artış, yüzde 608 ile Cepte POS’ta olduğu gibi “kasap, manav, şarküteri” alanında gerçekleşti. Bu alanı, yüzde 177 ile “doğal ürünler, aktar ve kozmetik”, yüzde 134 ile “fatura tahsilat merkezleri” ve yüzde 117 ile “mobilya ve dekorasyon” alanları takip etti. Bu alanda kayda değer bir düşüşün gözlenmemesi ve aynı Cepte POS’te olduğu gibi, mutfak harcamaları bağlantılı işyerlerindeki büyük artış dikkat çekici. Yine “fatura tahsilat merkezleri”nin 2 kat artışı, evde daha fazla vakit geçirmenin net bir etkisi olarak gözlemleniyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ödeal Kurucu Genel Müdürü Fevzi Güngör, pandemi ve evde yaşama-çalışma sürecinin, harcama şeklimizi derinden etkilemeye devam ettiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

Mutfak, doğal ürünler ve faturalar gibi eve odaklı harcamaların yanı sıra, basın-yayın ve eğitim-kurs gibi kişisel eğitim-gelişime yönelik harcamalar öne çıkmaya devam ediyor. 2020 sonunda duyurduğumuz verilerde de benzer eğilimler çıkmıştı. Uzaktan güvenli ödemeye olanak sağlayan Cepte POS gibi dijital ürün ve hizmetler, özellikle pandemi gibi olağanüstü dönemlerde keskinleşen tüketici hassasiyetlerine yanıt vermesi nedeniyle ayrıca öne çıkıyor. Ödeal olarak bu konuda ayrıca gururluyuz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.