Bitki bazlı alternatif et üreticisi Next Gen, 10 milyon dolar tohum yatırım aldı

Singapur merkezli bitki bazlı alternatif et üreticisi Next Gen, Temasek, K3 Ventures, EDB New Ventures, NX-Food, FEBE Ventures ve Blue Horizon gibi yatırımcılardan 10 milyon dolar tohum yatırım aldığını açıkladı.
Bitki bazlı alternatif et üreticisi Next Gen, 10 milyon dolar tohum yatırım aldı

Singapur merkezli bitki bazlı alternatif et üreticisi Next Gen, Temasek, K3 Ventures, Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu'nun bir yatırım kolu olan EDB New Ventures, NX-Food, FEBE Ventures ve Blue Horizon gibi yatırımcılardan 10 milyon dolar tohum yatırım aldığını açıkladı. Şirket, önümüzdeki ay Singapur restoranlarında Tindle adlı bitki bazlı tavuk markasını piyasaya sürecek.

Next Gen, PitchBook'tan alınan verilere dayanarak, bu yatırımın bitki tabanlı bir gıda teknolojisi şirketi tarafından şimdiye kadar alınan en büyük tohum yatırım olduğunu iddia ediyor.

Next Gen'in ilk ürünü Tindle Thy, tavuk butlarına bir alternatif olarak sunuluyor. Ürünün içeriğinde su, soya, buğday, yulaf lifi, hindistancevizi yağı ve metilselüloz bulunuyor. Ancak tavuk benzeri lezzetinin anahtarının, ayçiçek yağı gibi bitki bazlı yağların ve buna izin veren doğal aromaların tescilli bir karışımı olduğu belirtiliyor. Şirket, Beyond Meat ve Impossible Foods gibi isimlerin bulunduğu sektörde, tavuk bazında lider olmayı hedefliyor. 

Girişimin kurucuları Timo Recker ve Andre Menezes, gıda endüstrisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip. Recker, geçen yıl LIVEKINDLY Collective tarafından satın alınan bitki bazlı bir et üreticisi olan Alman merkezli LikeMeat'i kurdu. Menezes'in gıda kariyeri, Brezilya'da dünyanın en büyük kümes hayvanı ihracatçılarından birinde başladı. Yenilikçi, sürdürülebilir ürünlere odaklanan Singapurlu bir ithalatçı ve distribütör olan Country Foods'ta genel müdür olarak görev yaptıktan sonra bitki bazlı et ile çalışmaya başladı.

Next Gen, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde daha fazla marka ve ürün piyasaya sürmeyi ve hedef pazarlarında genişlemeyi planlıyor. Bu hedef pazarlar arasında ABD, Çin, Brezilya ve Avrupa yer alıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.