Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak

5 aşamalı sosyal medya yasasında 3. aşamaya gelindi. Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram gibi şirketlere 3 ay reklam durduma cezası verilmeden önce Facebook da YouTube ve TikTok gibi temsilci bulunduracağını belirtti.
Facebook, Türkiye'ye temsilci atayacak

TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi geçtiğimiz temmuz ayında mecliste kabul edilerek yasalaştı.

Buna göre, Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcının, en az 1 kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirlemesi gerekiyor. Bu kişinin iletişim bilgilerinin kolayca görülebilmesi ve bu bilgilere doğrudan erişilebilecek şekilde internet sitesinde yer verilmesi de şart. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak.

5 aşamalı süreç

Eğer bu yasanın gereklilikleri yerine getirilmezse ise 5 aşamalı bir süreç bulunuyor. Bunlardan ilki yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan şirketlere uygulanacak 10'ar milyon TL'lik cezayı kapsıyordu. Hatırlarsanız geçtiğimiz kasım ayında başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarının her birine 10 milyon lira ceza kesilmişti

Facebook'un temsilci açıklaması

İkinci aşamada ise 30'ar milyon TL'lik ceza kesileceği söylenmişti, nitekim öyle de oldu. Tebliğin üzerinden 30 gün geçmesine rağmen resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmek için markalar bir bir temsilci bulundurmaya başladı. Son adım da Facebook'tan geldi. Facebook Yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.