7 bin 500 Bitcoin'in bulunduğu diski çöpe atan James Howells'ın hikayesi

2013 yılında içinde 7500 bitcoin bulunan belleği çöpe atan Howell, arama çalışmalarına yardım etmeleri halinde diskteki 7500 Bitcoin'in yüzde 25'ini belediye meclisine bırakacağını söyledi.
7 bin 500 Bitcoin'in bulunduğu diski çöpe atan James Howells'ın hikayesi

Galler'in Newport bölgesinde IT çalışanı James Howells, 2013 yılında içinde 7,500 bitcoin bulunan belleği çöpe attı. Bitcoin'in haftalardır rekor üzerine rekor kırmasıyla Howells, belediye meclisine yaratıcı bir teklifle gitti.

Howells, arama çalışmalarına yardım etmeleri halinde diskteki 7500 Bitcoin'in yüzde 25'ini belediye meclisine bırakacağını söyledi. Bitcoin şu an yaklaşık 37 bin dolardan işlem görüyor. Bu da elde edilmesi planlanan miktarın 275 milyon dolar değerinde olduğunu gösteriyor. Belediye meclisine teklif edilen miktar ise 71.7 milyon dolar. Ancak kişi başı olarak hesaplandığında teklif edilen meblağ devede kulak kalıyor. Zira şehrin nüfüsu 316 bin civarında.

James Howells olayı şöyle aktarıyor: 

Bitcoin'leri bulup kurtarmam durumunda Newport'ta yaşayan tüm yerel sakinlere dağıtmak için Newport şehrine yüzde 25 veya 52.5 milyon euro (71.7 milyon dolar) bağış yapmayı teklif ettim. Bu, tüm şehir için kişi başına yaklaşık 175 euro (239 dolar) ediyor Ne yazık ki, teklifi reddettiler ve bu konuda benimle yüz yüze görüşmeyecekler bile.

Newport belediye meclisi eğer teklifi kabul etseydi. Katı atık sahasında çöp şebekelerine bağlı olarak belirlenen bir alanın kazılması ve bulunan belleğin bir veri kurtarma uzmanına götürülmesi planlanıyordu. 

James Howells bitcoinlerini nasıl kaybetti? 

4 yıl boyunca bitcoin madenciliği yapan Howell, belleği çöpe atmadan önce yedeklediğine emindi. Ancak 2017'de yaşanan yarılanmanın ardından Bitcoin fiyatlarının 150 dolardan bin dolara ulaşmasıyla Howell yaptığı dikkatsizliğin farkına vardı.

Teselli olur mu emin değiliz ancak, Howell bitcoinlerini kaybeden tek kişi değil. 18.5 milyon bitcoinin yüzde 20'si kayıp cüzdanlara ait. Bitcoin cüzdanı kurtarma hizmeti sunan Wallet Recovery Services şirketi, cüzdanına ulaşmaya çalışan kişilerden günde 70 talep aldığını ifade ediyor. 

Görsel kaynak: BBC

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.