BTK ve CB Dijital Dönüşüm Ofisi acil olarak WhatsApp'ı görüşmek üzere toplanacak

BTK, Dijital Dönüşüm Ofisi ve birçok kamu kurumu, WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesi güncellemesiyle ilgili acil olarak toplanacak. Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.
BTK ve CB Dijital Dönüşüm Ofisi acil olarak WhatsApp'ı görüşmek üzere toplanacak

WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini güncellemesinin ardından, pek çok kişinin farklı Telegram, Signal ve BİP gibi mesajlaşma uygulamalarına geçiş yaptığını paylaşmıştık. Bugün WhatsApp yayınladığı bir duyuru ile güncellemenin amacı, Facebook'un WhatsApp mesajlarına erişimi ve güncellemenin Türkiye'deki kullanıcıları nasıl etkilediği sorularına cevap verdi.  

Ancak bu açıklama devlet kurumları için yeterli olmamış olabilir. Zira konuya yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilye göre CB Dijital Dönüşüm Ofisi, BTK ve ilgili birçok kamu kurumu acil olarak WhatsApp konusunu değerlendirmek üzere toplantı yapacak. 

Bu hafta içerisinde yapılması planlanan toplantı sonrası hangi kararların geleceğini ise birlikte göreceğiz.

WhatsApp ne istiyor?

WhatsApp'ın 8 Şubat'ta yayına alacağı gizlilik politikası WhatsApp kullanıcı verilerinin, Facebook ile paylaşılmasını kapsıyordu. Bu güncelleme ile kullanıcılar, Facebook Pay gibi Facebook servislerini WhatsApp'ta kullanabilecek. Bununla birlikte Facebook ekosisteminden reklam ve tanıtım içerikleri de WhatsApp'ta gösterilmeye başlayacaktı. 4 Ocak'ta güncellenen Gizlilik İlkeleri'nin tamamını WhatsApp yardım merkezinden inceleyebilirsiniz. 

Bu gizlilik politikayı kabul etmeyen kullanıcılar ise WhatsApp'ı 8 Şubat 2021'den itibaren kullanamayacaktı. Bu zorunluluk Türkiye'deki kullanıcı tabanını rahatsız etti ve kullanıcılar farklı uygulamalara geçiş yapmaya karar verdi.  

Bu karar neticesinde uygulama mağazasında ilk sıraya yerleşen Telegram'ı, Signal ve BİP takip etti. Signal Elon Musk'ın tavsiyesinin ardından 2 gün içinde 100 bin, BiP ise 24 saatte 1 milyondan fazla indirme aldı. 

WhatsApp açıklaması

Facebook’un WhatsApp mesajlarına erişimi yok." açıklamasında bulundu. Şirket, "Üçüncü şahıslar, WhatsApp ya da Facebook bile, bu içerikleri göremez."dedi. 

Açıklamada güncelleme ile işletmelerin WhatsApp'ın ana şirketi Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneğine kavuşacağı belirtildi. Şirket, insanların uygulama üzerinden alışveriş yapmalarını ve işletmelerden destek almalarını kolaylaştırmak istediğini ifade etti. Paylaşılan metne göre, güncelleme WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımını değiştirmeyecek. 

Rekabet Kurulu, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu

Ayrıca Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet kurulu paylaştığı açıklama ile Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldığını duyurdu. Rekabet Kurulu, bu haliyle güncellemenin, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermekte olduğunu belirtti. 

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Güncelleme:

BTK'dan açıklama

Bir BTK yetkilisi bizimle yaptığı görüşmede CB Dijital Dönüşüm Ofisi, BTK ve Kamu kurumlarının WhatsApp gizlilik güncellemesiyle ilgili toplanacağı hakkında iddiaların doğru olmadığını belirtti. Konu hakkında bilgi almaya devam ettikçe haberimizi güncelleyeceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.