Dijitalleşmenin arttığı pandemi döneminde, 10 mobil uygulamanın ülkemizdeki büyüme grafiği

İnternet kullanıcılarının davranışlarını ölçen Gemius, mobil uygulamaların, eve kapanılan pik dönemlerinde ve pandemi öncesi dönemde kullanımlarını incelediği araştırmasını yayınladı.
Dijitalleşmenin arttığı pandemi döneminde, 10 mobil uygulamanın ülkemizdeki büyüme grafiği

Covid-19'un hayatımıza girişi ile birlikte dijital, günlük yaşantımızın en önemli parçalarından biri haline geldi. Eve kapanılan pik dönemlerinde değişiklik gösteren kullanıcı tercihleri, yıl boyunca verilere yansıdı.

İnternet kullanıcılarının davranışlarını ölçen Gemius, pandemi ile değişen günlük hayatımızda önemli yere sahip olan mobil uygulamaların, eve kapanılan pik dönemlerinde (Nisan & Kasım 2020) ve pandemi öncesi dönemde (Ocak 2020) kullanımlarını incelediği araştırmasını yayınladı.

Gemius'un araştırmasında, mobil uygulama ve web datası iki yöntemle elde edildi. Audience çalışmasına, web sitesine ya da mobil uygulamasına Gemius takip kodlarını ekleyerek katılmayı tercih eden yayıncı dataları bu kodlar sayesinde ölçümlendi. Çalışmaya Gemius kodu ekleyerek katılmayan yayıncılara ait websitesi ve mobil uygulamalar ise Gemius panelist aktivitelerinin ağırlıklandırılması ile ölçümlendi. 

Yılın en popüler uygulamalarından biri Zoom oldu

Gemius'un verilerine göre video konferans uygulamalarından Zoom, yılın en çok büyüyen dijital platformlardan birisi oldu. Ocak döneminde yaklaşık 200 bin kullanıcıya hizmet veren uygulama, yıl sonuna geldiğimizde 21 milyonun üstünde kişiye ulaştı. Skype'ın kullanıcı sayısı yıl sonunda 12,4 milyona, Google Hangouts'un kullanıcı sayısı ise 4,8 milyona çıktı. 

Sosyal medya kullanımında artış

Sosyal medya uygulaması TikTok'un kullanıcı sayısı Ocak 2020'de 8,7 milyon iken, bu sayı kasım ayında 26,6 milyona ulaştı. Benzer şekilde müzik streaming platformu Spotify'ın ocak ayında 5 milyon olan kullanıcı sayısı, kasım ayında 17,4 milyona çıktı. 

Tinder'ın kullanıcı sayısı 5,6 milyona ulaştı

Online arkadaşlık uygulaması Tinder'ın ise Ocak 2020'de kullanıcı sayısı 0,8 milyon iken bu sayı kasım ayında 5,6 milyona ulaştı. Bu noktada insanların karantinalar ile evde yalnız kalmalarının etkisinin yüksek olduğunu söylemek mümkün. 

Dijital yayın platformlarına talep arttı

Karantina dönemlerinin kazananlarından ve en çok konuşulan isimlerinden Netflix'in ocak ayında 4,7 milyon olan kullanıcı sayısı kasım ayında 16,5 milyona ulaştı. 

Harita uygulamaları karantina dönemi ile ilgili ipuçları veriyor

Harita uygulamalarına baktığımızda eve kapanılan ilk karantina döneminde kullanımlarının düşük kaldığını görüyoruz. Sıkı önlemlerin yeniden alınmaya başladığı kasım dönemini nisan ile kıyasladığımızda nisanda evde, kasımda sokakta olduğumuzu söyleyebiliriz.

Pandemi ile e-vatandaş dönüşümünde yükseliş

Pandemi döneminde her şey dijitale dönüşürken resmi işlerin büyük bir kısmı da bu yolla halledilmeye başlandı. Bu kapsamda ocak ayında 14,8 milyon olan E-devlet mobil uygulamasının kullanıcı sayısı kasım ayında 32,1 milyona ulaştı. Pandemi dönemi Türkiye’de e-vatandaş dönüşümünün önemli mesafe katettiği yıl oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.