Kullanıcı sayısı 19 milyonu geçen Yemeksepeti'nin rakamlarla 2020 yılı

Yemeksepeti, 2020’nin Lezzet Rehberi'ni bir infografik ile birlikte paylaştı.
Kullanıcı sayısı 19 milyonu geçen Yemeksepeti'nin rakamlarla 2020 yılı

Yemeksepeti'nin Gel-Al sipariş özelliğini ve yeni destek paketini duyurduğunu Aralık ayının ilk günlerinde sizlere. Bugün ise yeni bir haber ile karşımıza çıkan Yemeksepeti, 2020’nin Lezzet Rehberini bir infografik ile birlikte paylaştı.

2020’nin yemek alışkanlıklarına ışık tutmak için 70 ilden verilen siparişlerini inceleyen Yemeksepeti, kullanıcılarının lezzet tercihlerinden alışveriş alışkanlıklarına kadar birçok ilginç detayı ortaya koydu. Paylaşılan bilgilere göre 5,3 milyon yeni üye kazanan Yemeksepeti, toplamda 19 milyonu aşkın üyeye ulaştı.

32 bin 437 yeni restoranı sistemine ekleyen Yemeksepeti'nin kullanıcıları, 2020 boyunca en çok aileleriyle birlikte sipariş oluşturdu. Tek başına sipariş verenlerin oranı ise yüzde 13’te kaldı. Bu yılın sipariş rekorunu kıran kullanıcı, yıl boyunca toplam 1548 adet sipariş verdi.

İstanbul’dan bir Yemeksepeti kullanıcısı tek seferde 4 bin 600 TL tutarında ızgara köfte siparişi vererek sepet tutarı anlamında rekor kırdı. İzmir'de yer alan bir restoran ise sadece bir günde 1907 adet sipariş alarak rekorun sahibi oldu. Bir seferde en çok sipariş edilen ürün rekoru ise 300 adet ile lahmacunun oldu.

Yemeksepeti kullanıcıları 2020 yılında restoranlara toplam 9.5 milyon yorum ve 54 milyon puanlama yaptı. 2020 yılında Yemeksepeti’nin en yoğun olduğu gün Cuma, en yoğun olduğu saat ise 19.00 - 20:00 arası oldu. Tüm şehirler içerisinde sipariş cirosunu en çok artıran iller ise Erzincan, Mardin ve Sinop.

Yemeksepeti Joker, Vodafone Menüleri, Seçilmiş Menüler, Algida Menüleri, Maximum Menüler, Kampüs ve diğer indirimler sayesinde kullanıcılarına yaklaşık 395 milyon TL tasarruf imkanı sağladı. En çok indirim uygulanan ürünler ise kebap, döner ve burger oldu. 

Paylaşılan bilgilere göre 27 bin Yemeksepeti kullanıcısı farklı zamanlarda bağış yap seçeneğini kullanarak diledikleri bir sivil toplum örgütüne toplamda 51 bin kez bağış yaptı. 2020 yılı boyunca toplam 32 milyon siparişte “Yeşili Koruyalım” kutucuğu işaretlendi ve restorana “Servis (plastik tabak, çatal, bıçak ve kâğıt peçete) gönderme” mesajı gönderildi. Geçen seneye göre tıklanma oranı yüzde 50’nin üzerinde arttı. Bu seçeneği tercih eden Yemeksepeti kullanıcıları sayesinde, 2020 yılında 630 ton daha az plastik tüketildi.

Yemeksepeti kullanıcıları bu yıl toplam 15 kategori arasından tatlıyı 6. sıraya taşıdı. Dondurma, Çikolatalı Sufle, Künefe ve Fırın Sütlaç ise en çok sipariş verilen tatlılar arasında zirvede yer aldı. 2020 yılında verilen kahve siparişleri geçtiğimiz seneye oranla 3 kart arttı. Yemeksepeti kullanıcıları tarafından en çok sipariş verilen kahve ise Caffè Latte oldu.

Yemeksepeti'nin verilerine göre 2020’nin en çok sipariş edilen ürünü döner oldu. Son yılların rekortmeni lahmacun ikinci sırada yer alırken bu yılın en sevilen üçüncü lezzeti ise Adana dürüm oldu. 2020’de sipariş oranını en çok arttıran yemek kategorisi yüzde 125 artış ile sebze yemekleri oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.