Yakup Bayrak: "2020, belirsizlik ve korkuyla dans edenlerle edemeyenleri ayrıştırdı."

Dijital tasarım stüdyosu olan Sherpa'nın kurucusu Yakup Bayrak, 2020'de dijital transformasyonun şaşırtıcı biçimde hızlı geliştiğini söylüyor.

Dijital tasarım stüdyosu olan Sherpa'nın kurucusu Yakup Bayrak için 2020, birçok konuyu çözümlemek üzere çapa attığı bir yıl olmuş. ""Ne yazık ki daha Ocak ayından, özel hayatımda yaşanan plansız ama majör gelişmeler, Mart ayındaki pandemi ile devam ederken yılın sonunda Covid-19'u bizzat deneyimlemem ve nihayetinde ailemdeki acı bir kayıp ile 2020 hayatım boyunca unutmayacağım bir sene oluverdi. İş hayatında ise dalgalı denizlere alışık bir ekip olarak, pandemik dalgalarla baş edebilmenin envai çeşit yöntemini geliştirip devreye alabildik. Yaşadığımız zorluklar bizi güçlendirdi. Ağırlaşan yükümüz, belimizi bükmedi, omuzlarımızı genişletti" diyerek 2020'yi özetliyor.

2020'deki gelişmelerden dijital transformasyonun şaşırtıcı biçimde hızlı olduğunu söyleyen Bayrak, sözlerine şöyle devam ediyor:

2020'de bu gelişimin hanedeki sadece genç değil, tüm üyelere erişiminin sahnelendiği bir yıl oldu. Çocuklar video eğitimlerde farklı çözümlerle karşılaşacaklar, büyüklerimiz daha fazla internet tüketecek, analog yürütmeye alıştıkları işlerini dijital kanallar üzerinden gerçekleştirecektir.

Bu devinim sadece cep telefonlarında değil, görüntü işleme, temassız ödeme, sesli komut sistemleri ve giyilebilir teknolojilerde karşılık bulacak. Kimse HES kodunu alabilmek ve güncelleyebilmek için dokuz doğurmak zorunda kalmayacaklar. Teknoloji yayıldı. Şimdi daha da kullanılabilir hale gelecek.

Belirsizlikle dans eden girişimciler...

Yakup Bayrak, bu sene sarılmanın ne kadar büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu öğrendiğini belirtiyor. Bir kafede oturup, kulaklık takıp müzik dinleyip kitap okuyabilmenin, ofiste geyik yapıp, iş çıkışı birlikte sosyalleşebilmenin, öte yandan tatil planları yapabilmenin, sonsuz kombinasyonda problemi devreye almaksızın 2-3 ay sonrası için öngörüde bulunabilmenin ne kadar değerli olduğunu anladığını anlatıyor. Konuyla ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: "Kanımca, kısıtlamalar kalktığında, önce bir tutukluk sonrasında ise anlamsız bir sosyal dışavurum patlaması yaşayacağız. 'Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' diye düşünenlere katılıyor ve 'her şey eskisinden daha sosyal olacak' diye bahsi artırıyorum."

"2020 belirsizlik ve korkuyla dans edenlerle edemeyenleri ayrıştırdı" diyen Bayrak, 2021'de girişimcilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini şöyle sıralıyor:

  • Kendilerine "Neden başarısız oldum?" diye sormalarını ve kendilerine itiraf ettikleri yanıtı bir kağıda yazıp, tekrar "Peki neden bu oldu?" diye dört kez daha sorarak, kök sebebi bulmalarını,
  • Kendilerini tamamlayabilecek bir ortak arayışına çıkmalarını,
  • Girişmenin, başarısız olmanın, yere düşmenin ve sonra tekrar ayağa kalkmanın keyfini çıkartamadıktan sonra "Girişimci" olmanın hiçbir anlamı olmadığını görmelerini tavsiye derim.

Tenet, Suits, New Born...

Yakup Bayrak, aralarında ayrım yapamayacak kadar çok kitap okuduğunu söylüyor ve ekliyor: "Malum, fazla evde kaldık." En sevdiği dizi  Netflix'de yayınlanan Suits, film  Christopher Nolan'ın yönettiği Tenet, şarkı ise Muse'un New Born'u olmuş.

2021'de alacağı teknolojik cihazlar

Yeni yılda kendine PS5 ve Apple Airpods alacağını belirtiyor.

Serinin diğer söyleşilerine buradan ulaşabilirsiniz!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.