Google'ın Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı, 12 milyon dolar değerinde destek sunuyor

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve Google iş birliğinde esnaflara 12 milyon dolar değerinde destek verilecek
Google'ın Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı, 12 milyon dolar değerinde destek sunuyor

2006 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Google, yeni proje ve programlarıyla ülkemizin dijital dönüşümüne katkıda bulunmaya devam ediyor. Google bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye ekonomisinin can damarı olan KOBİ’leri pandemi koşullarında desteklemek üzere “Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı”nı duyurdu. 

Basın toplantısı, Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Ali Taha Koç ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Sayın Bendevi Palandöken ile Google Yükselen Pazarlar Başkan Yardımcısı Meir Brand ve Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti. Çevrimiçi basın toplantısında yeni destek paketleri açıklandı. 

Açıklanan program; dijital eğitimler, Google.org bağışı, kredi destek paketi ve reklam hibesi olmak üzere 4 ana adımdan oluşuyor. Google.org bağışı, kredi destek paketi ve reklam hibesi desteği, toplamda esnaflara 12 milyon dolar değerinde bir destek sunuyor.

24 ay içinde 20 bin restoran ve kafeye destek

Google.org'un sunduğu 500 bin dolar değerinde destek paketinin TESK'e destek olması planlanıyor. Google.org desteği ile ülke çapında 24 ay içinde 20 bin restoran ve kafeye destek olunması bekleniyor. Program kapsamında pandemiden yoğun bir şekilde etkilenen 20 şehir ziyaret edilerek; kitapçık dağıtımı ve restoranlara yüz yüze eğitim desteği sunulacak. 

Finansal kuruluşları desteklemesi planlanan Google kredi destek paketi ise 3 milyon dolar değerinde. Ayrıca program kapsamında Kobilere ve esnaflara da 8.5 milyon dolar değerinde reklam hibesi desteği sunulacağını belirtelim. 

Programda Dijital Türkiye hedefiyle tek bir adres üzerinden eğitimler sunulması da planlanıyor. Grow Google sitesinde işletmelerin ve kişilerin dijital beceriler kazanması için birbirinden farklı eğitimler yer alıyor. Buna ek olarak e-ticaret operasyonunu bir an önce başlatmak isteyenler, İdeadoft ile özel iş birliği imkanlarına erişebiliyor. 

Program 1.5 milyon işletmeye ulaşacak 

“Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı” ile1.5 milyon işletmeye ulaşılması planlanıyor. TESK'e kayıtlı 2 milyona yakın esnaf olduğunu düşünürsek, bu yeni programın kapsamlı bir dijital dönüşüm hareketi başlatabileceğini söyleyebiliriz. 

Basın toplantısına katılan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Ali Taha Koç, dijital dönüşüm kapsamında Türkiye'de atılan adımlara ve e-devlet hizmetlerine dikkat çekti. Koç, E-devlet'te 52 milyon kullanıcının yer aldığını, 2 milyarın üzerinde operasyon gerçekleştiğini ve platformda sunulan hizmet sayısının 5 binin üzerine ulaştığını açıkladı.  

Yeni normalde yeni teknolojileri kullanmayı öğrenmenin önemini vurgulayan Koç, bu program ile esnaflara dijital beceri kazandırmayı ve ekonominin bel kemiği olan KOBİleri desteklemeyi hedeflediklerini açıkladı. 

Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı'nın dijital dönüşüm kapsamında ürettiği projeleri ve verdiği destekleri hatırlatarak; Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı'nın  Ticaret Bakanlığı'nın politika öncelikleri ve projeleri ile son derece uyumlu olduğunu açıkladı. Pekcan, 2021'de hem Google hem de diğer firmalar ile iş birliği içinde yeni projeler geliştirmeyi planladıklarını ifade etti. 

Ticaret Bakanı Pekcan, toplantıda dün itibariyle resmi gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile hayata geçen, pandemide esnaflara sağlanacak kira ve gelir kaybı desteğinin başvuru süreçlerini de anlattı. Esnafların sözü edilen desteği alması için gerekli alt yapının sağlandığı açıklandı. 

Toplantıda yeni bir projenin daha müjdesini veren Pekcan, girişimci ve girişimci adayları için inovatif dijital dönüşüm proje yarışması açılacağını duyurdu. 

Google Yükselen Pazarlar Başkan Yardımcısı Meir Brand, 14 yılı aşkın süredir işletmelerin küresel pazarlara yardımcı olduklarını belirtti. Türkiye'de teknolojinin kolay kabul gördüğüne dikkat çeken Brand, e-ticaret hacmindeki artışa da dikkat çekti. Brand, dijital beceri geliştirme alanının yanı sıra işletmelere sunulan araçlar ile Google'ın Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmak istediğini açıkladı. Dijital atölye ile 2017-2020 yılları arasında 220 bin kişiye eğitim verdiklerini de belirtti.  

Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları iş birliklerini hatırlatan Brand, ICT kursu ile 5 milyon öğrenci bilişim kursu açtıklarını ve 1 milyon öğretmene Makine öğrenimi ve Yapay Zeka odağında eğitimler verildiğini sözlerine ekledi. Brand, BTK ortaklığı ile 2020'de 250 binden fazla geliştirici bir araya gelip eğitim aldığını da belirtti.  

Sözlerini sonlandırırken, projenin en başından beri aktif bir şekilde destek veren Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Ali Taha Koç ve Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'a teşekkür etti. Bu projeyi hayata geçiriyor olmaktan onur duyduklarını da ekledi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.