Online marketler, 2019 yılından bu yana yüzde 120’nin üzerinde büyüdü

Online market kategorisinin hacmi 1,8 milyar TL’ye ulaştı. Online market, süpermarket ve gıda alışverişleri, 2019 yılından bu yana yüzde 120’nin üzerinde büyüdü.
Online marketler, 2019 yılından bu yana yüzde 120’nin üzerinde büyüdü

Pandemide e-ticarete taşınan market müşterisi, normalleşme sürecinde de alışverişe online devam etti. Pandemi nedeniyle evinden çıkıp pazar, market gibi kalabalık ortamlara girmek istemeyenler online alışverişi tercih etti. Online market kategorisi 1,8 milyar TL’ye ulaştı. IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, online market, süpermarket ve gıda alışverişlerinin 2019 yılından bu yana yüzde 120’nin üzerinde bir büyüme gösterdiğini açıkladı.

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye’de artan evde kalma oranı ve karantina uygulamaları, internetten alışveriş ve hızlı sipariş verme kanallarına talebi artırdı. Çok sayıda işletmenin kapalı kaldığı bu dönemde gıda ve hijyen başta olmak üzere online teslimat alanında ciro ve satışlar katlanırken, istihdam da önemli ölçüde arttı.

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, geçtiğimiz yıllarda gıda satışına kıyasla market alanında e-ticarette çok fazla kullanım olmadığını fakat pandemi dönemiyle en çok talep alanlardan birinin bu kategori olduğunu söyledi. Spesifik olarak market, süpermarket ve gıda üçlüsünü incelediğimizde 2019 yılından bu yana yüzde 120’nin üzerinde bir büyüme yaşandığını söyledi.

E-ticaret her sene minimum yüzde 30 büyüyor

Kategori olarak gıda, süpermarket, market ve soğuk zincir ürünleriyle birlikte, 500’ün üzerinde işletmeye altyapı sağladıklarını ve toplamda 10 bin üzerinde işletmeye e-ticaret hizmeti verdiklerinin de altını çizen Özkara, e-ticaretin 2015 yılından bu yana her sene minimum yüzde 30 büyüyerek hacmini genişlettiğini; bu yıl ise pandeminin de etkisiyle, ilk 6 aylık rakamlara da bakarak, bu oranın yüzde 110’un üzerinde olacağını öngördüklerini belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.