Big Bang Start-up Challenge sahnesinde 54 milyon 154 bin TL ödül ve yatırım dağıtıldı

Pandemi nedeniyle İlk kez online olarak düzenlenen etkinlikte girişimcilere toplamda 54 milyon 154 bin TL’lik kaynak ulaştırıldı
Big Bang Start-up Challenge sahnesinde 54 milyon 154 bin TL ödül ve yatırım dağıtıldı

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek tarafından her yıl düzenlenen Big Bang Start-up Challenge, 03 Aralık Perşembe günü gerçekleşti. Pandemi nedeniyle İlk kez online olarak düzenlenen etkinlikte girişimcilere toplamda 54 milyon 154 bin TL’lik kaynak ulaştırıldı

Aralarında Hollanda, Singapur, Hindistan ve Rusya‘nın da bulunduğu 20 farklı ülkeden ve Türkiye’nin 81 farklı şehrinden binlerce başvuru alan İTÜ Çekirdek’in 87 yarı finalistinin sanal stantları ziyaretçiler tarafından gezilirken, bu girişimler arasından sahneye çıkmaya hak kazanan 20 girişim ise Big Bang sahnesinde sunumlarını gerçekleştirdi.

Sahneye çıkmaya hak kazanan ve fuayede yer alan 39 girişim ile ardıl yatırımlarını alan 6 İTÜ Çekirdek mezunu girişimler toplamda 23 milyon 386 bin TL’lik ödül, nakit ve yatırım aldıklarını ilk kez Big Bang’te duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre sahneye çıkan 20 finalist arasından en çok desteği alan ilk üç girişim Syntonym, Bugbounter ve Eyecheckup oldu.

Syntonym girişiminin 1 milyon 940 bin TL, Bugbounter'ın 1 milyon 558 bin TL ve Eyecheckup'ın ise 688 bin TL destek aldıklarını da ekleyelim. Sunum yapmaya hak kazanan 20 girişimi ve aldıkları destekleri aşağıda yer alan tabloda görebilirsiniz.

Big Bang’te konuşan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, üniversitelere bağlı kuluçka merkezleri sıralamasında dünyada ilk 5’te yer alan İTÜ Çekirdek’i kurmuş ve bugünlere getirmiş İTÜ ARI Teknokent olarak, seneler içerisinde başardıklarının onlara çok daha fazla sorumluluk yüklediğini dile getirdi.

Sürdürülebilir kalkınma, dijital dönüşüm ve tasarım, yaşam bilimleri ve sağlık teknolojileri, gıda ve tarım teknolojileri gibi alanlara yeni dönemde yeni paydaşlar ekleyerek çağrı yapacaklarını belirten Dikbaş, yatırım rakamlarının da katlanarak artırılacağını da sözlerine ekledi.

Big Bang Start-up Challenge'a İstanbul Sanayi Odası ve Elginkan Vakfı’nın Elmas Paydaş; Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB), Petrol Ofisi, Teknoloji ile Üretelim Platformu ve EnerjiSA’nın Platin Paydaş; Agito, AKSigorta, Allianz, Anadolu Efes, AvivaSA, Commencis, Eksim, EPDK/Elder, Eureko Sigorta, HDI Sigorta, Migros, Teknasyon, Türkiye Sigorta, Türkiye Hayat Emeklilik ve Yapı Kredi Teknoloji’nin Altın Paydaş; DataMarket, Milliyet ve Yalçıner Patent’in Gümüş Paydaş olarak katıldıklarını ve girişimlere destek olduklarını da paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.