Spotify, Türkiye için 2020 özetini açıkladı

2020'de Türkiye’de en çok Rap, Pop ve İndie dinlendi. Türkiye'de en çok dinlenen sanatçı kategorisinde üste üste üçüncü kez Ezhel yer alırken, en çok dinlenen albüm Made In Turkey oldu. En çok dinlenen podcast yayını ise Kendine İyi Davran oldu.
Spotify, Türkiye için 2020 özetini açıkladı

Spotify bugün, dünya genelinde ve Türkiye’de toplam 320 milyon insanın neler dinlediğini gösteren yılın en çok dinlenen sanatçı, albüm, şarkı, çalma listesi ve podcast’lerini açıkladı. Spotify’ın Dünya ve Türkiye Sonuçlarını içeren 2020 Özetini sizlerle paylaşıyoruz. 

Türkiye'de en çok dinlenen sanatçı üste üste üçüncü kez Ezhel oldu

Dünya genelinde Spotify’da 2020 yılının en çok dinlenen sanatçısı, 8.3 milyar dinlenme ile Porto Riko’lu rapçi Bad Bunny oldu. Bad Bunny’yi ikinci sırada Drake takip ederken, 2020 yılında dünyada en çok dinlenen üçüncü sanatçı J Balvin oldu. Dördüncü sıraya Juice WRLD, beşinci sırada ise The Weeknd yer alıyor. 

Türkiye’de 2020 yılının en çok dinlenen sanatçısı üste üste üçüncü kez Ezhel oldu. İkinci sıraya yerleşen Sezen Aksu, ise TOP 5 sanatçı listesindeki tek kadın ve tek pop sanatçısı. Türkiye’de en çok dinlenen üçüncü sanatçı Murda olurken, Sagopa Kajmer dördüncü, Patron ise beşinci sıraya yerleşti.

Türkiye’nin TOP 10 sanatçı listesinde rap müziğin ağırlığının hissedildiğini söyleyebiliriz. Yine de Pop müzik, Sezen Aksu’nun yanı sıra, Zeynep BastıkEmir Can İğrek gibi isimlerle TOP 10 sanatçı listesindeki yerini aldı. 

Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut gibi indie grupların da 2020 yılında Türkiye’nin en çok dinlenen 10 sanatçısı arasında yer aldığını söyleyelim. TOP 10 listesindeki sanatçıların tamamının Türk sanatçılardan oluştuğunu belirtmekte fayda var. 

En çok dinlenen müzik gruplarında ise indie müzik türü, hem sanatçı sayısı hem de dinlenme oranı açısından 2020 yılında yükselişe geçti. Bu noktada 2020 yılının en çok dinlenen 10 müzik grubu arasında 5 indie grubunun yer aldığını söyleyelim. 

Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı: Sezen Aksu

Dünya sıralamasına baktığımızda Billie Eilish'in, 2020 yılının en çok dinlenen kadın sanatçısı olarak ikinci kez üst üste zirvede yer aldığını görüyoruz. İkinci sırada Taylor Swift , üçüncü sırada ise Ariana Grande yer alıyor. Dünyanın en çok dinlenen kadın sanatçıları listesinin dördüncü sırasına Dua Lipa, beşinci sırasına ise Halsey yerleşti.

Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı listesinin zirvesindeki isim yine Sezen Aksu oldu. Sezen Aksu'nun 2017 yılından beri zirvedeki yerini korduğunu söylemek mümkün. Sezen Aksu’yu  Zeynep Bastık takip ederken, üçüncü sırada ise Billie Eilish yer aldı. Listenin dördüncü sırasında Sertab Erener'i, beşinci sırasında ise Sena Şener'i görüyoruz.

Türkiye’nin TOP 10 kadın sanatçı listesinde Billie Eilish’in yanı sıra, Dua Lipa ve Lana Del Rey gibi yabancı isimlerin de yer aldığını belirtelim.

2020 yılı Türkiye’deki kadın sanatçıların müzik sahnesinde daha fazla boy gösterdikleri bir yıl oldu. Spotify’da Türkiye’de en çok dinlenen 150 sanatçı listesindeki kadın sanatçı sayısı, 2019 yılına kıyasla 2020 yılında yüzde 20’ye yakın bir artış gösterdi.

Dünyada en çok dinlenen şarkı: Blinding Lights

2020 yılının dünya genelinde en çok dinlenen şarkısı, 1.6 milyar dinlenme ile The Weeknd’den “Blinding Lights” oldu. İkinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla, Tones And I’dan “Dance Monkey” ve Roddy Ricch’ten “The Box” yer aldı. 2020 yılının dünyada en çok dinlenen dördüncü şarkısı Imanbek ve SAINt JH’un “Roses - Imanbek Remix” adlı kaydı olurken, beşinci sıraya ise Dua Lipa’dan “Don’t Start Now” yerleşti.

Türkiye'de en çok dinlenen şarkı: Bi Sonraki Hayatımda Gel

Geçen yıla kıyasla 2020'de pek çok yeni sanatçı, daha fazla şarkıyı müzikseverlerle buluşturdu. Bu yıl Türkiye’nin en çok dinlenen şarkısı, Ezhel ve Murda’nın “Bi Sonraki Hayatımda Gel” şarkısı oldu. İkinci sırada Gazapizm’in “Unutulacak Dünler” adlı kaydı yer alırken, üçüncü sıraya Zeynep Bastık’tan “Uslanmıyor Bu” yerleşti. 

TOP 5 şarkı listesinin devamında da yine rap şarkılarının etkisini görüyoruz. Reynmen’den “Leila” dördüncü sırada yerini alırken, Ezhel ve Murda’nın bir diğer düetleri “AYA” ise beşinci sıraya yerleşti.

2020’de Türkiye'nin indie müzik türüne gösterdiği ilgi arttı 

Türkiye’de 2020 yılında en çok dinlenen 10 şarkının 9’u Türkçe şarkılardan oluşuyor. Listede yer alan tek yabancı şarkı ise Tones And I’dan “Dance Monkey” oldu.

Türkiye’nin TOP 10 şarkı listesinde ise rap’e diğer müzik türleri eşlik etti. Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan “Kazılı Kuyum” ve İkiye On Kala’dan “Kafamda Kentsel Dönüşümler”, Türkiye’de 2020 yılının en çok dinlenen 10 şarkısı arasında yer alan indie şarkılar oldu.Didomido ve Eglo G düeti olan elektro pop türündeki “Nimet” ise 2020'ye damgasını vurdu.  

2020'de dünyada en çok dinlenen albüm: YHLQMDLG 

3.3 milyar dinlenme ile Bad Bunny’nin YHLQMDLG adlı albümü dünyada en çok dinlenen albüm oldu. Sıralamada The Weeknd’den After Hours ikinci, Post Malone'dan Hollywood’s Bleeding üçüncü oldu. 

2020 yılının TOP 5 albüm listesinin dördüncü sırasında Harry Styles’ın Fine Line albümü yer alırken,  Dua Lipa’nın Future Nostalgia albümü listenin beşinci sırasına yerleşti. .

2020'de Türkiye'de en çok dinlenen albüm: Made In Turkey 

Türkiye’de 2020 yılında en çok dinlenen albümlere baktığımızda; listenin ilk sırasında Murda’nın Made In Turkey albümünün yer aldığını görüyoruz.. Murda’yı sırasıyla Gazapizm’in HİZA ve Ufo361’in Lights Out albümleri takip etti. Dördüncü sırada Murda’nın bir diğer albümü olan DOĞA'nın yer alması dikkat çekerken, Türkiye’nin TOP 5 albümü listesinin son sırasında ise Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun Akustik Travma adlı albümü yer aldı.

2020 yılının en çok dinlenen 10 albümü arasında Akustik Travma’nın yanı sıra, Adamlar’dan Dünya Günlükleri ve Dolu Kadehi Ters Tut’tan Karanlık gibi indie albümlerin de kendini gösterdiğini belirtelim.

Türkiye’nin 2020 yılı TOP 10 albüm listesindeki tek yabancı albüm ise Billie Eilish’ten geldi ve WHEN WE ALL FALL ASLEEP WHERE DO WE GO? oldu.

2020 yılının Spotify tarafından hazırlanan en popüler editoryal çalma listesi 27 milyondan fazla takipçi ile dünya genelinde Today’s Top Hits olurken, Hot Hits Türkiye ise Türkiye’deki en popüler editoryal çalma listesi olarak öne çıktı.

Podcast Dünyasındaki Gelişmeler 

2020 yılının dünya genelindeki en popüler podcast yayını The Joe Rogan Experience oldu. Yayını ikinci sırada TED Talks Daily takip ederken, üçüncü sıraya ise The Daily yerleşti. Dördüncü sırada The Michelle Obama Podcast, beşinci sırada ise komedi türündeki Call Her Daddy'nin yer alması dikkat çekti. 

Türkiye’de 2020 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarının birinci sırasına Kendine İyi Davran, ikinci sırasına umarim annem dinlemez, üçüncü sırasına ise O Tarz Mı? yerleşti. Listenin dördüncü sırasında Zihnimin Kıvrımları bulunurken, beşinci sırada Fularsız Entellik yer aldı.

2020 yılında en çok dinlenen podcast türleri

Dünya genelinde en çok dinlenen podcast türleri listesinde ilk sırada Toplum ve Kültür, ikinci sırada ise Komedi türü yer aldı. 2020 yılının TOP 5 podcast listesindeki üçüncü tür ise  Hayat Tarzı ve Sağlık olarak öne çıktı. Listedeki dördüncü ve beşinci tür ise sırasıyla Sanat ve Eğlence ve Eğitimsel oldu.

Türkiye’de de ilginin genel olarak bu beş tür üzerine olduğunu söyleyeylim. Ancak Türkiye’de en çok dinlenen podcast türlerinde global listeden farklı olarak beşinci sıraya Hikayeler yerleşti. Spotify'ın açıkladığı tüm listeleri aşağıda ilginize sunuyoruz. 

Spotify 2020 Özeti Global TOP Listeleri:

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Sanatçılar:

 1. Bad Bunny
 2. J Balvin
 3. Juice WRLD
 4. The Weeknd

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Dua Lipa
 5. <Halsey

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Albümler:

 1. YHLQMDLG, Bad Bunny
 2. After Hours, The Weeknd
 3. Hollywood’s Bleeding, Post Malone
 4. Fine Line, Harry Styles
 5. Future Nostalgia, Dua Lipa

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Şarkılar:

 1. “Blinding Lights”, The Weeknd
 2. “Dance Monkey”, Tones and I
 3. “The Box”, Roddy Ricch
 4. “Roses - Imanbek Remix”, Imanbek ve SAINt JHN
 5. “Don’t Start Now”, Dua Lipa

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Podcast yayınları:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. TED Talks Daily
 3. The Daily
 4. The Michelle Obama Podcast
 5. Call Her Daddy

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Podcast Türleri:

 1. Toplum ve Kültür
 2. Komedi
 3. Hayat Tarzı ve Sağlık
 4. Sanat ve Eğlence
 5. Eğitimsel

Spotify 2020 Yılının Türkiye TOP Listeleri:

Türkiye’de En Çok Dinlenen Sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. Sezen Aksu
 3. Murda
 4. Sagopa Kajmer
 5. Patron
 6. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 7. Zeynep Bastık
 8. Emir Can İğrek
 9. Gazapizm
 10. Dolu Kadehi Ters Tut

Türkiye’de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

 1. Sezen Aksu
 2. Zeynep Bastık
 3. Billie Eilish
 4. Sertab Erener
 5. Sena Şener
 6. Göksel
 7. Tuğçe Kandemir
 8. Dua Lipa
 9. Sıla
 10. Lana Del Rey

Türkiye’de En Çok Dinlenen Müzik Grupları:

 1. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 2. Dolu Kadehi Ters Tut
 3. Duman
 4. Pinhani
 5. Adamlar
 6. Mor ve ötesi
 7. maNga
 8. Perdenin Ardındakiler
 9. İkiye On Kala
 10. BTS

Türkiye’de En Çok Dinlenen Şarkılar:

 1. Bi Sonraki Hayatımda Gel - Murda, Ezhel
 2. Unutulacak Dünler - Gazapizm
 3. Uslanmıyor Bu - Zeynep Bastık
 4. Leila - Reynmen
 5. AYA - Murda, Ezhel
 6. Sağı Solu Kes - Gazapizm
 7. Kazılı Kuyum - Yüzyüzeyken Konuşuruz
 8. Nimet - Didomido, Eglo G
 9. Dance Monkey - Tones And I
 10. Kafamda Kentsel Dönüşümler - İkiye On Kala

Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler:

 1. Made In Turkey - Murda, Ezhel
 2. HİZA - Gazapizm
 3. Lights Out - Ufo361
 4. DOĞA - Murda
 5. Akustik Travma - Yüzyüzeyken Konuşuruz
 6. Dünya Günlükleri - Adamlar
 7. Müptezhel - Ezhel
 8. ORMAN KANUNLARI - Ben Fero
 9. Karanlık - Dolu Kadehi Ters Tut
 10. WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? - Billie Eilish

Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast Yayınları:

 1. Kendine İyi Davran
 2. umarim annem dinlemez
 3. O Tarz Mı?
 4. Zihnimin Kıvrımları
 5. Fularsız Entellik

Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast Türleri:

 1. Toplum ve Kültür
 2. Sanat ve Eğlence
 3. Komedi
 4. Hayat Tarzı ve Sağlık
 5. Hikayeler
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.