SPONSORLU

Derin Öğrenme ile Kişiselleştirilmiş Video Reklamlar Satın Almaya İkna Ediyor

Araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 84’ü, markanın videosunu izlemenin bir ürün ya da hizmeti satın almaya ikna ettiğini belirtiyor. Bir ürün ya da hizmet ile ilgili bilgi almak isteyen her 3 kişiden 2’si (%66'ü) ise kısa videolar izlemeyi tercih ediyor.
Derin Öğrenme ile Kişiselleştirilmiş Video Reklamlar Satın Almaya İkna Ediyor

2020 yılında karantina ve uzaktan çalışma uygulamaları sebebiyle evde geçirilen zamanın artması ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital içerik tüketimi arttı. IAB Türkiye’nin rakamlarına göre, internet üzerinden oyun oynama, video izleme ve müzik dinleme süreleri uzadı. Sosyal medya ve video platformları üzerinden canlı içerik paylaşımlarının artması da video tüketimine eğilimini göstermeye devam etti. Zenith’in küresel online video öngörülerine göre, 2019 yılında 84 dakika olan günlük video izleme süresi 2021 yılında 100 dakikaya çıkacak. Bu da reklam yatırımlarında videonun yerinin artmasına sebep olacak.

Marka videosu satın almada etkili oluyor

2020 yılında yapılan araştırmaya göre, bir ürün ya da hizmet ile ilgili bilgi almak isteyen her 3 kişiden 2’si (%66) kısa videolar izlemeyi tercih ediyor. Buna ek olarak katılımcıların yüzde 84’ü, markanın videosunu izlemenin bir ürün ya da hizmeti satın almaya ikna ettiğini belirtiyor.

Verizon’ın araştırmasına göre, yeni dönemde de reklamverenlerin yüzde 96’sı en az bir video formatıyla reklam vermeyi hedefliyor. Her 3 reklamverenden 2’si video reklamların diğer tüm formatlardan daha iyi dönüş getirdiğini beliritken, in-stream yüzde 40 ile en başarılı kampanya sonuçlarını sağlıyor.

2020 yılında in-stream video kullanan reklamverlerin oranı ise yüzde 68’i bulurken, özellikle kısa reklam formatları fark yaratıyor. 30 saniye ve altında reklamlara yatırım her geçen gün artıyor. Özellikle video ile birlikte doğrudan alışverişe imkan tanıyan formatlar geçtiğimiz yıla kıyasla 2 kat daha fazla tercih ediliyor.

Derin öğrenme sayesinde tüketici yolculuğunun her aşamasına video ile ulaşılıyor

Derin öğrenme ve ilk parti veriyi bir araya getiren RTB House, yeni marka odaklı, dinamik ve etkili video reklam yapısı ile kişiselleştirilmiş ve kendine özgü hikayeler sunulmasına olanak tanıyor. Tüketicilerin satın alma yolculuğundaki tüm aşamalarında derin öğrenmenin desteğiyle doğru tüketiciye, doğru video ile ulaşma olanağı tanıyan video platformu, marka bilinirliğini ve mevcut ile yeni müşterilerinden daha fazla etkileşim elde etmesini sağlıyor.

Youtube ve diğer sosyal medya platformları dışında tüketicilerine video ile ulaşmak isteyen markalar için geliştirilen yeni çözüm, kısa ve uzun vadeli hedefler için belirlenen KPI’ları karşılamak üzere çalışıyor. Kişiye özel olarak hazırlanan veri tabanlı video kampanyaları ile çok daha yüksek sonuçlar alınabiliyor.

Video reklamlar hazırlanırken nelere dikkat edilmeli?

Yatırımların arttığı video reklamlar oluşturulurken markanın görsel diline uyumunun yanı sıra tüketicileri harekete geçirecek formatlar hazırlanmalı. RTB House’un kreatif tasarım ekibi tarafından hazırlanan esnek reklam formatları, mevcut ya da sıfırdan geliştirilecek videoların daha etkili olması için geliştirildi. videoads.rtbhouse.com/showcase

In-stream video reklamlar hazırlanırken dikkat edilmesi gereken birkaç başlık ise şöyle sıralanıyor:

Gelişmiş animasyonlar: Videoların daha fazla etkileşim alması için ufak animasyonlarla tüketicilerin dikkatini çeken, içerik ile ilişki kuran önerileri getirmek mümkün.

Kişiselleştirilmiş ürünler: AI ile sürekli gelişen algoritmalardan beslenerek doğrudan kullanıcıların ilgisini çekecek ürünler satın süreçlerini hızlandırıyor.

Marka mesajı ile ürünü bir araya getirin: Duygusal bağ kuran video giriş ve çıkışlarının içinde ürünlere yer vermek etkiyi artırıyor.

15 saniyenin altında kalmaya çalışın: Tüketicileri yakalamak için marka mesajının verileceği süreler gün geçtikçe kısalıyor.

TV reklamlarını özelleştirin: Mümkünse dijital platformlar için ayrı kreatifler hazırlanması önerilir. Eğer buna imkan yoksa ve sadece TV reklamları varsa elinizde, mutlaka bu reklamların dijitale uygun hale getirilerek tüketicilerin ilgisini çektiğinden emin olun.

Tüketicilerle uzun süreli iletişim kurmanın yolu kullanıcı davranışlarını derinlemesine anlamaktan geçiyor. Her yolculuk farklılık gösteriyor çünkü her bir kullanıcının kendine özgü kişisel sebepleri, ihtiyaçları, tercihleri ve davranışları var. Bu sebeple RTB House’un tamamen kişiselleştirilmiş Streaming Video Ads çözümü, dijital pazarlama stratejilerinin kullanıcı odaklı yapısına tam anlamıyla uyuyor. 

Video reklamları incelemek için videoads.rtbhouse.com adresini kullanabilir, daha fazla bilgi almak için RTB House Türkiye ekibine https://www.rtbhouse.com/tr/contact/  adresinden ulaşabilirsiniz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.