Yeni Mac mini 7899 TL fiyat etiketi ve teknik özellikleri ile birlikte açıklandı

Yeni M1 çipli Mac mini, bir önceki modele kıyasla 3 kat daha hızlı CPU'ya, 8 çekirdekli GPU'ya ve 6 kat daha hızlı grafiklere sahip.
Yeni Mac mini 7899 TL fiyat etiketi ve teknik özellikleri ile birlikte açıklandı

Bugün gerçekleşen ve Türkiye İş Bankası‘nın katkılarıyla takip ettiğimiz Apple One More Thing etkinliğinde Mac Mini'nin M1 çipli yeni modeli tanıtıldı. Apple ekibinden Julie Broms, Mac mini'nin küçük kasası ile her çalışma alanına kolaylıkla uyum sağlayabildiğini vurguladı. 

16 çekirdekli Neural Engine'ı ve 2 Terabayt'a varan SSD depolama özelliği ile dikkat çeken Mac mini, bir önceki modele kıyasla 3 kat daha hızlı CPU'ya, 8 çekirdekli GPU'ya ve 6 kat daha hızlı grafiklere sahip. Buna ek olarak 6K çözünürlüklü ekranları destekleyen Mac mini'nin, aynı zamanda iki ekran desteği de bulunuyor. Böylece aynı anda Thunderbolt aracılığıyla bağlanan, 60 Hz’te 6K çözünürlüğe kadar bir adet ekran ve HDMI 2.0 aracılığıyla bağlanan, 60 Hz’te 4K çözünürlüğe kadar bir adet ekran kullanabiliyorsunuz. 

Mac mini'nin M1 çipi sayesinde makine öğrenimi kapasitesi de önceki modellere kıyasla 15 kat daha hızlı.Artan makine öğrenimi kapsitesi ile Xcode'da kod düzenleme 3 kat daha hızlı. Zengin görsel grafiklere sahip “Shadow of the Tomb Raider” gibi oyunları saniyede 4 kat daha fazla kare sayısı ile deneyimleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte Final Cut Pro'da 6 kat daha hızlı render alabildiğinizi belirtelim. Pixelmator Pro'daki görsel çözünürlük ise 15 kat daha hızlı arttırılabiliyor.

Tıpkı diğer M1 işlemcili Mac modellerinde olduğu gibi Mac mini de MacOS Big Sur işletim sistemiyle çalışıyor. MacOS Big Sur'un perşembe günü yayında olacağını ekleyelim.

Mac mini'nin donanımında ise HDMI 3.5 mm kulaklık, USB-A ve Gigabit Ethernet girişi bulunuyor. Bunlara ek olarak Thunderbolt/USB 4 girişine sahip olan Mac mini, yüzde 60 enerji tasarrufu sağlıyor. Mac mini’de dikkat çeken bir diğer yenilik ise Wi-Fi 6. Dosya transferi veya Time Machine’e yedekleme gibi işlemler için sistem genelinde performansı artıran Wi-Fi 6, 1.2 Gbps’ye kadar aktarım hızı sunuyor.

Mac mini'nin özel havalandırma tasarımıyla diğer kasalara kıyasla sessiz bir deneyim sunduğunu söyleyelim. Hatırlarsanız geçtiğimiz etkinliklerde, Apple kendi ürünlerini başka markalarla kıyaslamıştı. Bu etkinlikte de kıyaslamalar devam etti ancak herhangi bir marka ismi verilmedi. Konuyla ilgili eski haberimizi burada bulabilirsiniz.  

Mac Mini 699 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. 256 GB depolama kapasitesine sahip Mac Mini Türkiye'de 7.899,00 TL'den, 512 GB depolama kapasitesine sahip Mac Mini ise10.099,00 TL'den satışa sunuluyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.