100 milyar dolar harcama gücüne sahip Z kuşağının yüzde 81'i, markaların samimi olması gerektiğini düşünüyor

AdColony, dijitale de yön veren Z jenerasyonunu anlamak için bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı.
100 milyar dolar harcama gücüne sahip Z kuşağının yüzde 81'i, markaların samimi olması gerektiğini düşünüyor

Markaların ve pazarlamacıların stratejilerini belirlemede yıllarca odak noktası olan Y kuşağı yerini bir sonraki jenerasyona yavaş yavaş bırakmaya başladı. Alım gücü ve etkisi git gide artan Z kuşağı pazarlamacıların yeni odak noktası haline geldi. Özellikle 1997 yılından sonra doğanların dahil olduğu grup, tüketim alışkanlıkları ve dijital dünyaya bakış açılarıyla göz ardı edilemeyecek bir duruma geldi.

Toplamda 100 milyar dolarlık harcama gücü

Tüketim alışkanlıkları ve toplam 100 milyar dolar harcama güçleriyle tüm markaların anlaması gereken bir güç halindeler. Özellikle yaşlarının büyümesiyle yetişkinliğe adım atması ve kendi paralarını kazanmaya başlamalarıyla Z kuşağı tüm markaları meraklandırmaya devam ediyor. Bir günde ortalama 4 saat 15 dakika telefonda geçirilen vakit ile diğer tüm jenerasyonların önüne geçen Z kuşağı aynı zamanda mobil alışverişin de en güçlü grubu olarak konumlanıyor. Bu nedenle markaların ve pazarlamacıların stratejilerini belirlerken bu grubun mobil dünyadaki davranışlarını, tercihlerini ve beklentilerini göz ardı etmemeleri çok önemli diyebiliriz.

AdColony dijitale de yön veren bu jenerasyonu anlamak için bağımsız araştırma şirketi Global Web Index ile yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını yayınladı. 7 bölümden oluşan rapor Z Kuşağı ilgi alanlarını, mobil dünyada neler yaptıklarını, farklı alanlarda farklı satın alım güçlerini, diğer jenerasyonlara göre mobil oyunlara yaklaşımlarını ve reklamverenlerin en hızlı şekilde onlara nasıl ulaşabileceğini içeriyor.

Gen Z'nin yüzde 63’ü ise akranları tarafından saygı görmenin önemli olduğunu söylüyor

Gen Z, bir gruba ait hissetme ve kabul edilme isteği duyuyor. Her 5 Z kuşağı üyesinden 2’si, aşka insanların fikirlerinden kolayca etkilenebildiğini belirtiyor. Bu oran global ortalamaya kıyasla yüzde 17 daha fazla. Bu jenerasyonun yüzde 63’ü ise akranları tarafından saygı görmelerinin kendileri için önemli olduğunu bildiriyor. Yaşlarından dolayı beklenildiği üzere yüzde 63’ü ailesiyle yaşarken bu grubun yüzde 52’si öğrencilerden oluşuyor.

Z kuşağının yüzde 81’i markaların eğlenceli ve samimi içerikler üretmesi gerektiğini düşünüyor

Reklamverenler için önemli noktalara baktığımızda ise, Z kuşağının yüzde 81’i markaların eğlenceli ve samimi içerikler ve videolar üretmesi gerektiğini düşünüyor. Diğere jenerasyonlara kıyasladığımızda Y kuşağının yüzde 78’i, X kuşağının yüzde 73’ü ve daha önceki kuşakların yalnızca yüzde 62’sinin bu düşüncede olduğunu görüyoruz.

Mobil oyunlar en etkili reklam verme kanalı olmaya devam ediyor

AdColony EMEA ve LATAM Genel Müdürü Volkan Biçer, Z kuşağının özellikle dijital ve mobil ile iç içe büyümüş olmalarının onları bir adım öne geçirdiğini; özellikle mobil oyunların Z kuşağı için sosyalleşme ve arkadaşlarıyla vakit geçirme ihtiyaçlarını çok büyük oranda karşıladığını belirtiyor. Biçer, Y kuşağının yüzde 45’inin kendini mobil oyuncu olarak tanımlarken, Z kuşağında bu durumun yüzde 54’e çıktığını; bu durumda reklamverenler için de mobil oyunların en etkili kanallardan biri olmaya devam ettiğini söylüyor.

AdColony'nin yayınladığı raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.